Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Praca 08.04.2016 00:01

Pierwsza praca - jaką umowę wybrać?

Fot. Pixabay

Umowa o pracę, czy umowy cywilnoprawne – zlecenie lub o dzieło. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od oczekiwań przyszłego pracownika. 

Przed rozpoczęciem poszukiwań w prasie lub w serwisach internetowych takich jak Pracuj.pl, warto dowiedzieć się o najpopularniejszych rodzajach umów proponowanych osobom dopiero rozpoczynającym swoją karierę zawodową.


 
Podstawowe wskazówki
Umowa (niezależnie od jej rodzaju) powinna być zawsze zawarta na piśmie. Choć brak formy pisemnej nie  powoduje jej nieważności, w sytuacjach spornych ma ona kluczowe znaczenie dowodowe. Jeśli pracodawca nie przedstawił Ci umowy, ten zawsze ma praw zażądać tego dokumentu w wersji pisemnej.

 

Każda umowa powinna określać
•    Rodzaj umowy
•    Strony umowy
•    Rodzaj pracy
•    Wymiar czasu pracy
•    Miejsce wykonywania pracy
•    Termin rozpoczęcia pracy
•    Wynagrodzenie za wykonaną prace
•    Długość obowiązywania umowy

 

Umowa o pracę gwarantuje co najmniej minimalną wysokość wynagrodzenia, chroni trwałość zatrudnienia, a także zapewnia świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz płatny urlop w ustawowo określonym wymiarze. Nie może zawierać postanowień mniej korzystnych niż te gwarantowane przez Kodeks Pracy. Z drugiej strony stosunek pracy wiąże się z koniecznością podporządkowania się kierownictwu pracodawcy, wykonywaniem pracy w sposób systematyczny, osobiście, w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę. Umowa o pracę może być zawarta na okres próbny (nie dłużej niż 3 miesiące), czas określony lub nieokreślony.

 

Umowy cywilnoprawne - umowa o dzieło i umowa zlecenia - zapewniają elastyczność i dają stronom dużą swobodę w kształtowaniu ich wzajemnych zobowiązań, jednak z zasady mają nietrwały charakter i nie gwarantują wykonawcy minimalnej wysokości wynagrodzenia, płatnego urlopu czy pełnego zakresu świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W przypadku umów cywilnoprawnych, otrzymywane przez wykonawcę wynagrodzenie netto, przy takiej samej kwocie wynagrodzenia brutto, jest zasadniczo wyższe od wynagrodzenia osoby zatrudnionej na umowę o pracę, a taki argument finansowy może być szczególnie istotny, jeśli mamy do czynienia z pracą tymczasową.

 

Po więcej porad na temat kariery i rynku pracy zapraszamy na stronę kariera.pracuj.pl.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności