Czwartek, 19.04.2018 Imieniny obchodzą:  Cieszyrad, Czechasz, Czesław
Miasto Region 29.12.2016 20:20

Pociągiem do Poznania 40 minut krócej? Remont coraz bliżej

Fot. PKP PLK

Wielkopolski Urząd Marszałkowski przyznał spółce PKP PLK ponad 400 milionów złotych dofinansowania na modernizację trasy kolejowej Piła - Poznań. Wiosną mają ruszyć prace, dzięki którym podróż pociągiem z Piły do Poznania ma skrócić się nawet o 40 minut.

Na tę inwestycję mieszkańcy Piły i regionu czekali od lat. Za kilka miesięcy rozpoczną się prace przy modernizacji trasy kolejowej Piła - Poznań. - Jako Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ przyznaliśmy dzisiaj dofinansowanie dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w wysokości 424 mln 932 tys. złotych na modernizację linii kolejowej Poznań - Chodzież - Piła. Całkowita wartość tej inwestycji to około 600 mln złotych. Podpisanie umowy z PKP PLK przewidujemy po nowym roku - powiedział w czwartek w Poznaniu marszałek województwa, Marek Woźniak. To jednak nie koniec formalności przed rozpoczęciem prac. Teraz Ministerstwo Finansów musi przydzielić kolejowej spółce pozostałą część kwoty, która jest potrzebna PKP PLK jako wkład własny. - Wtedy, posiadając całość finansowania, PKP przystąpi już do realizacji tej inwestycji - mówił Marek Woźniak.

 

Dzięki modernizacji linii kolejowej pociągi na tej trasie pojadą szybciej, na niektórych odcinkach z prędkością nawet 120 km/h, a podróż z Poznania do Piły skróci się o 40 minut. Dzięki modernizacji 76 przejazdów kolejowo-drogowych oraz zainstalowaniu nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem, na 93-kilometrowej trasie zwiększy się również bezpieczeństwo. Na trasie zmodernizowanych zostanie też 105 obiektów inżynieryjnych. W ramach modernizacji trasy spółka PKP PLK  wyremontuje też przejścia podziemne między peronami na pilskim dworcu. Kolej wybiera właśnie wykonawcę inwestycji. Prace mają potrwać dwa lata.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności