Wtorek, 22.05.2018 Imieniny obchodzą:  Emil, Helena, Jan
Miasto 06.01.2017 11:45

„Kreda to przeżytek”? Naklejki na Trzech Króli [SONDA]

Fot. parafia pw. Świętej Rodziny w Pile

Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile rozdaje i święci naklejki kolędowe "†CMB 2017". Ma to być alternatywa dla kredowych napisów na drzwiach, będących wyrazem przyznania się do wiary. Pomysł ten nie wszystkim się jednak spodobał.

- Tradycyjnie w polskich kościołach, 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanej Trzech Króli, święci się kredę, którą to później na drzwiach swojego domu pisze się trzy litery: CMB i bieżący rok. Jednak nie wszystkie drzwi przystosowane są do tego, aby pisać na nich kredą. Z pomocą przychodzą salezjanie z parafii Świętej Rodziny w Pile, którzy po raz pierwszy w tym roku będą święcić w kościele specjalne naklejki kolędowe - informują pomysłodawcy kolędowych naklejek.

 

- Naklejka przygotowana jest przede wszystkim dla posiadaczy drzwi, po których nie można pisać kredą, np. pomalowanych olejną farbą. Czarna naklejka jest dla tych, którzy mają jasne drzwi. Na prośbę parafian i nie tylko przygotowaliśmy również białą naklejkę, dla tych, co mają ciemne drzwi - mówi ks. Janusz Zdolski z parafii pw. Świętej Rodziny w Pile. Kolędowe naklejki dostępne są w kościele pw. Świętej Rodziny za darmo i będą święcone razem z kredą na wszystkich piątkowych mszach w pilskim kościele. Jak się okazuje po naklejki zgłaszają się wierni z całego kraju. - Każdy, kto chciałby naklejkę kolędową, a nie jest z Piły lub nie będzie mógł uczestniczyć we mszy 6 stycznia może napisać e-maila do parafii, podając swój adres oraz wariant kolorystyczny. Ks. Janusz przygotuje naklejkę i wyśle pocztą tradycyjną - informują przedstawiciele parafii.

 

Kreda na Trzech Króli? To przeżytek! U nas po raz pierwszy będziemy święcić specjalne naklejki! Są w dwóch wersjach - czarnej (do jasnych drzwi) i białej (do ciemnych i czarnych drzwi)

Opublikowany przez Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile na 4 styczeń 2017

 

Na naklejkach znalazł się krzyż, napis CMB, bieżący rok i grafika kościoła Świętej Rodziny. Mniejszymi literami jest też wyjaśnienie skąd wzięło się †CMB, a nie jak w wielu polskich domach K+M+B. - Często zdarza się zapis K+M+B, nawiązujący do imion „królów”. Jednakże dla katolika stosowniejszy byłby napis CMB i krzyż zamiast „plusów”. Oprócz łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (z łac. niech Chrystus błogosławi temu domowi), skrót ten związany jest także z trzema, pradawnymi wydarzeniami Epifanii: chrztem – Baptesimus, weselem w Kanie Galilejskiej – Matrimonium i z pokłonem mędrców – co oddano wyrazem Cogito, poznaję - tłumaczy ks. Janusz Zdolski.

 

Takie nowoczesne podejście to wiary nie wszystkim jednak się spodobało. Przygotowana przez pilską parafię kolędowa naklejka jest krytykowana przez część internautów; stała się już też tematem internetowych memów.

 

Działania w celu ochrony wiernych przed pylicą powodowaną przez kredę sypiącą się tonami z drzwi. Tylko jak pobłogosławić naklejkę? Otóż tak. [t]

Opublikowany przez Katolickie memy na 5 styczeń 2017

 

 

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności