Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Miasto Polityka 06.03.2017 22:03

Pilanki wspierają Strajk Kobiet. W środę protest na deptaku

Zdjęcie z "Czarnego Protestu", który odbył się na pilskim deptaku w październiku 2016 roku. Fot. Życie Piły

W środę w kilkudziesięciu polskich miastach odbędzie się Ogólnopolski Strajk Kobiet. W Pile protestujące Panie i osoby je wspierające po raz kolejny spotkają się na deptaku przy ul. Śródmiejskiej.

- Międzynarodowy Strajk Kobiet jest oddolną, bezpartyjną koalicją kobiet – nie organizacji, działającą na zasadzie NO LOGO, nastawioną na skuteczne działanie w maksymalnym rozproszeniu, lokalnie, na wzór Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - mówią organizatorki wydarzenia. Strajk może przybrać różne formy. Jego inicjatorki zachęcają kobiety m.in. do zaprzestania w tym dniu pracy, bojkotu firm posługujących się seksizmem czy założenia czarnych ubrań.

 

W Pile Ogólnopolski Strajk Kobiet odbędzie się w formie pikiety na deptaku przy ul. Śródmiejskiej. Zaplanowano ją na środę, 8 marca na godzinę 18.00.

 

Uczestniczki i uczestnicy Strajku chcą w ten sposób domagać się spełniania postulatów, które zawarto w kilkunastu punktach. Chodzi im m.in. o "pełnię praw reprodukcyjnych", rozumianych jako utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, dostęp do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji, dostęp do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowanie in vitro oraz badań prenatalnych najnowszej generacji. Strajk Kobiet to też - jak mówią jego organizatorki - "walka o Państwo wolne od zabobonów". Protestujący domagają się w tej kwestii: "rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, opieki medycznej, nie watykańskiej, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia", religii w parafiach i na koszt Kościoła, niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele oraz wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstwa pedofilii w Kościele". W postulatach Strajku Kobiet jest też mowa o wdrożeniu i stosowaniu Konwencji Antyprzemocowej oraz poprawie sytuacji ekonomicznej kobiet.

 

 

"Chciałabym żeby wszystkie kobiety solidarnie stanęły na dużych placach. Żeby usłyszano, że po ponad 115 latach od począ...

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet - Piła na 6 marzec 2017

 

 

 

 
wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności