Piątek, 23.03.2018 Imieniny obchodzą:  Feliks, Katarzyna, Piotr
Galerie Miasto 21.03.2017 20:02

Parowozownia już bez dachu. Tak dziś wygląda „Okrąglak”

Fot. Życie Piły

Trwają prace przy zabezpieczaniu pilskiej parowozowni. Z dachu zabytku zniknęły już niemal wszystkie deski, pozostał jedynie jego szkielet. Zobacz jak dziś wygląda "Okrąglak".

Roboty, na które przetarg Polskie Koleje Państwowe rozstrzygnęły pod koniec ubiegłego roku - zgodnie ze specyfikacją - obejmują m.in.: rozebranie części pokrycia dachowego oraz elementów więźby dachowej, czyszczenie konstrukcji kratowej, malowanie a następnie podparcie w celu jej wzmocnienia, montaż elementów konstrukcji dachu i pokrycia dachowego i zabezpieczenie okien płytą OSB. 

 

Po zakończeniu trwających właśnie prac obiekt nie odzyska jednak dawnego blasku. Prowadzone obecnie działania mają bowiem jedynie zabezpieczyć parowozownię przed dalszym niszczeniem. - To i tak wiele, bo po ponad dziesięciu latach w końcu coś drgnęło i szanse na uratowanie budynku rosną - napisali na swoim profilu na Facebooku członkowie Stowarzyszenie Parowozownia Pilska "Okrąglak".

 

Zabezpieczenie dachu parowozowni przed dalszym niszczeniem już kilka lat temu nakazał spółce PKP konserwator zabytków. Termin wyznaczony przez konserwatora minął, a spółka mimo to nie przystępowała do prac. Przetarg ogłoszono dopiero w listopadzie 2016 roku.

 

Do dziś nie wiadomo też jaki los czeka parowozownię. Właścicielem obiektu pozostają Polskie Koleje Państwowe. W sierpniu 2016 roku Gmina Piła, w porozumieniu z PKP S.A. oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska z Wrocławia, zgłosiła do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Wielkopolskiego - jako zadanie priorytetowe w sektorze kultury - przedsięwzięcie o nazwie „Muzeum Historii Kolejnictwa w Pile, na terenie zabytkowego Zespołu Stacji Kolejowej w Pile”. Wniosek został złożony do Marszałka Województwa Wielkopolskiego, jednak projekt - ze względów formalnych - nie uzyskał niezbędnej rekomendacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności