Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Miasto Polityka 13.04.2017 18:20

Rocznica Zbrodni Katyńskiej. „Trzeba przywrócić równowagę”

Fot. Życie Piły

"Ostatnie dni zdominowała sprawa katastrofy lotniczej w Smoleńsku i chyba zupełnie zapomniano o tym, o co walczyły Rodziny Katyńskie - o pamięci i prawdzie o wydarzeniach sprzed 77 lat" - mówił podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prezydent Piły, Piotr Głowski.

W czwartek 13 kwietnia w całym kraju obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Pile uroczystości związane z tą rocznicą odbyły się przy pomniku Ofiar Stalinizmu przy placu Staszica. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli m.in. politycy, samorządowcy, Rodziny Katyńskie oraz delegacje instytucji, szkół i organizacji pozarządowych.

 

Podczas uroczystości głos zabrał prezydent Piły. W swoim wystąpieniu Piotr Głowski nawiązał do współczesnych wydarzeń na polskiej scenie politycznej. - Spotykamy się nie tylko, żeby wspominać i podtrzymywać pamięć, ale też żeby przywracać równowagę pomiędzy wydarzeniami które miały miejsce siedem lat temu i tymi, od których dzielą nas dziesiątki lat. Ostatnie dni zdominowała sprawa katastrofy lotniczej w Smoleńsku i chyba zupełnie zapomniano o tym, o co walczyły Rodziny Katyńskie - o pamięci i prawdzie o wydarzeniach sprzed 77 lat. Stoimy tu dzisiaj nie tylko jako przedstawiciele samorządu, ale też chyba troszeczkę zamiast Państwa - żeby przypomnieć o tej wielkiej eksterminacji narodu polskiego, która odbyła się w wielu miejscach na wschodzie. W tak niskiej randze państwo polskie na obchodach rocznicy Zbrodni Katyńskiej - tam w lesie, w Rosji - nie było reprezentowane od wielu lat. Zabrakło prezydenta, zabrakło premiera, zabrakło ministrów. Dzisiaj chyba to nasze zadanie, żeby przypominać, ale i mówić głośno, że to co dzieje się w Warszawie może być niebezpieczne dla nas. Bo pojawiają się pomysły i próby - tutaj, lokalnie - dzielenia i wykorzystywania jednego i drugiego momentu naszej historii do własnych celów politycznych - mówił pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu Piotr Głowski. 

 

Obchodzony 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm w hołdzie polskim jeńcom zgładzonym przez NKWD w 1940 roku.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności