Poniedziałek, 28.05.2018 Imieniny obchodzą:  Augustyn, Jaromir, Wiktor
Biznes Miasto Region 26.04.2017 13:12

Rośnie zadłużenie mieszkańców powiatu pilskiego

Fot. Pixabay

W powiecie pilskim przybywa dłużników. Jest ich już ponad czternaście i pół tysiąca. Rekordzista ma do spłacenia prawie półtora miliona złotych.

Dane te dotyczą zadłużenia obsługiwanego przez Grupę KRUK. Jak z nich wynika - całkowite zadłużenie mieszkańców powiatu pilskiego na koniec pierwszego kwartału 2017 roku wyniosło 85,7 miliona złotych i jest o 23% wyższe od analogicznego okresu w ubiegłym roku, kiedy to wynosiło 69,9 miliona złotych.

 

Z danych Grupy KRUK wynika też, że spadła średnia wysokość zadłużenia w powiecie pilskim, ale przybyło dłużników. Jest ich teraz ponad 14,6 tysiąca, czyli niemal o pięć tysięcy więcej niż na koniec pierwszego kwartału 2016 roku. 39% (5 774 osoby) dłużników w naszym powiecie stanowią kobiety, 61% - mężczyźni (8 853 osoby). - Pomimo niższej średniej wysokości zadłużenia, jakie przypadało na jednego mieszkańca powiatu pilskiego, liczba osób zmagających się z zadłużeniem w tym regionie wzrosła. Optymistyczny jest jednak fakt, że mieszkańcy zaczynają zadłużać się na mniejsze kwoty. Zatem są one możliwe do spłaty przy wprowadzeniu dyscypliny w zakresie planowania swojego domowego budżetu - mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

 

Średnie zadłużenie w powiecie pilskim na koniec pierwszego kwartału 2017 roku, przypadające na jednego mieszkańca, wyniosło 5 413 złote i było o 1 365 złotych niższe niż przed rokiem. Rekordzista - osoba prywatna - ma do spłacenia aż 1,4 miliona złotych. - Najbardziej zadłużona firma ma z kolei do zapłaty ponad 808 tysięcy złotych. Średnia suma zadłużenia przypadająca na jedną firmę z tego regionu wynosi 15 057 złotych - dodaje Agnieszka Salach.

 

Grupa KRUK, która od roku ma swój oddział w Pile - wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - przygotowuje dzień z poradami dla mieszkańców. 16 maja w siedzibie MOPS przy ul. Bohaterów Stalingradu 23 w Pile prowadzone będą bezpłatne konsultacje dla osób, które chcą dowiedzieć się jak poradzić sobie z problemem zadłużenia. - Pilanie będą mogli również sprawdzić, czy jakiekolwiek informacje na temat zadłużenia lub rzetelnego opłacania rachunków, faktur, rat kredytu czy pożyczki znajdują się w bazie danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. Mieszkańcy będą mogli też sprawdzić wiarygodność płatniczą wybranej firmy w ERIF BIG, z którą planują w najbliższym czasie współpracować. To może pomóc uchronić się przed podpisaniem umowy z niewypłacalnym biurem podróży lub firmą remontową - dodaje Agnieszka Salach. Porady w siedzibie MOPS udzielane będą między 9.00 a 15.00.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności