Piątek, 23.02.2018 Imieniny obchodzą:  Bądzimir, Damian, Piotr
Miasto 08.05.2017 14:07

Tak będzie wyglądała Ławeczka Staszica [WIZUALIZACJA]

Fot. materiały prasowe UM Piła

Wkrótce w Pile będzie można odpocząć w towarzystwie Stanisława Staszica. Na placu Konstytucji 3 Maja stanie Ławeczka Staszica. Urząd Miasta przedstawił wizualizację tego projektu.

Ławeczka Staszica jest jednym z projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego Piły. Autorem projektu, który zostanie zrealizowany jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby - dr Norbert Sarnecki. 

 

- Ławeczka przedstawia osobę Stanisława Staszica podczas przeglądania pierwszego wydania jego dzieła „Przestrogi dla Polski”, unoszącego zamyślony wzrok znad  lektury w stronę osoby, który przysiada obok niego. W zamyśle Autora gest ten tworzy interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni. Jako że Staszic kształcił się w Paryżu – ubrany jest we francuski strój, model z  roku 1812. Konstrukcja ławki na której przedstawiona jest postać nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 roku oraz pałacu w Nieborowie i innych z tego okresu - mówi Jagoda Oburota z Urzędu Miasta w Pile. - Projekt jest w ostatniej fazie uzgodnień, możliwe że nastąpią jeszcze pewne kosmetyczne zmiany w jego wyglądzie - dodaje.

 

W najbliższych dniach Zarząd Dróg i Zieleni w Pile podpisze umowę na realizację tego projektu. Kozt Ławeczki Staszica to 125 tysięcy złotych.

 

Początkowo Ławeczka Staszica miała stanąć na pilskim deptaku i być jednym z akcentów obchodów 500-lecia Piły. Ogłaszany dwukrotnie konkurs nie przyniósł jednak rozstrzygnięcia i w 2013 roku miejskie władze zawiesiły realizację tego projektu.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności