Czwartek, 19.04.2018 Imieniny obchodzą:  Cieszyrad, Czechasz, Czesław
Biznes Miasto 08.05.2017 22:22

Inwestycyjny boom w Pile. Kończą się miejsca w SSE

Fot. Życie Piły

Kolejna firma zdecydowała się na inwestycję w pilskiej podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na terenach podstrefy zostały już ostatnie wolne działki.

Ostatnie miesiące przynosiły nam kolejne informacje o przedsiębiorcach, decydujących się na lokowanie swoich inwestycji w pilskich podstrefach specjalnych stref ekonomicznych. Władze Piły nie kryjąc zadowolenia przyznają, że to efekt ostatnich kilku lat ciężkiej pracy. - Bardzo cieszę się, że te nasze kilkuletnie starania - zarówno podczas targów i spotkań biznesowych, jak i poprzez dobre przygotowanie nieruchomości - dzisiaj mają takie przełożenie, że staliśmy się bardzo interesującym miejscem do prowadzenia inwestycji - mówił niedawno portalowi Życie Piły prezydent Piły, Piotr Głowski.

 

Do przeprowadzki na tereny pilskiej podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przygotowuje się kolejna firma. Przedsiębiorstwo jest zainteresowane zakupem działki o powierzchni około pół hektara. Ma na niej powstać hala produkcyjna. Firma, której nazwa jak na razie oficjalnie pozostaje tajemnicą, działa już w Pile i zajmuje się m.in. projektowaniem i produkcją urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej, inżynierii mechanicznej oraz inżynierii elektrycznej. Rada Miasta wyraziła już zgodę na sprzedaż działki, którą zainteresowana jest firma, a sam inwestor złożył list intencyjny w tej sprawie. To oznacza, że zakup działki przez to przedsiębiorstwo jest już właściwie formalnością. Po tej transakcji na terenie pilskiej podstrefy Pomorskiej SSE pozostanie 3,6 ha gruntu.

 

To będzie kolejna już firma na terenie pilskiej podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jako pierwsze na lokalizację biznesu w tym miejscu zdecydowały się Polskie Zakłady Zbożowe Wałcz. Zakład już funkcjonuje i zajmuje działki o powierzchni ponad 7,5 ha. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Warta prawie 120 milionów złotych inwestycja rozpoczęła produkcję w lipcu 2016 roku, jak deklaruje firma - zatrudnienie w PZZ Wałcz znalazło około 150 osób.

 

Na terenie Pomorskiej SSE w Pile działać będzie też fabryka Thule Group. Rozpoczęła się już budowa obiektu. za działkę o powierzchni ponad 5 ha spółka zapłaciła ponad dwa miliony złotych. Produkcja w fabryce Thule w Pile ma ruszyć na początku 2018 roku. W pierwszej fazie firma planuje zatrudnić około 100 osób, docelowo - około 500 osób.

 

Kolejny inwestor to pilska firma Pellas X. Producent palników na pellet i agropellet również rozpoczął już budowę swojej firmy na terenie pilskiej podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Wawelskiej. Wartość inwestycji to około 4,5 miliona złotych. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na grudzień tego roku.

 

Przy ulicy Wawelskiej, jednak na działce wyłączonej z terenu SSE, powstanie też fabryka firmy ORCA Precision Parts. - Firma działa już w Pile, ale w pewnym sensie jest to nowy inwestor, bo myśląc o zainwestowaniu w Polsce spółka rozważała kilka wariantów, również zlokalizowanych poza Piłą. Udało nam się inwestora w Pile zatrzymać i wierzę, że rozwinie się na szerszą skalę. Stworzyliśmy taką ofertę, która przekonała władze spółki do wyboru Piły - mówi zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska. Współpracująca z takimi potentatami jak Airbus, Bosch i Stihl firma ORCA Precision Parts chce rozwijać swoją działalność w Pile. Spółka nie wyklucza zatrudniania nowych pracowników. Budowa nowej siedziby firmy ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a produkcja przy ul. Wawelskiej ma ruszyć w 2018 roku. Grupa ORCA Precision Parts zatrudnia 350 osób, w samej Pile - 75 osób.

 

Na inwestycję o wartości ponad 3,5 miliona złotych na terenach SSE zdecydowała się też firma DPS Gabionen - producent gabionów, czyli prostopadłościennych, drucianych koszy wykorzystywanych w budownictwie oraz architekturze zieleni. DPS Gabionen kupiło działki o łącznej powierzchni około 1,6 ha. DPS Gabionen planuje rozpocząć produkcję jesienią tego roku.

 

Największym echem - również w całym kraju - odbiła się inwestycja, na potrzeby której przy ul. Walki Młodych w Pile utworzono podstrefę Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mowa o spółce Flex Solutions Poland, która za blisko 3 miliony złotych kupiła działkę o powierzchni 7,5 ha. Flex Solutions Poland to jeden z liderów w sektorze produkcji urządzeń elektronicznych dla branży komputerowej, przemysłowej, motoryzacyjnej oraz medycznej. Ale nie tylko. Firma jest też głównym producentem... obuwia marki Nike. W pierwszym etapie działalności firma planuje zatrudnić kilkaset osób. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że docelowo zatrudnienie w firmie znaleźć może nawet 3,5 tysiąca osób. Przedstawiciele spółki nie potwierdzają tego oficjalnie. Zapewniają, że docelowe zatrudnienie będzie uzależnione od sytuacji biznesowej i zapotrzebowania klientów firmy. Produkcja w pilskiej fabryce Flex Solutions Poland ma ruszyć w 2019 roku.

 

Coraz więcej firm decyduje się też na lokalizowanie swoich inwestycji na terenie tzw. "strefy przemysłowej" przy ulicy Wawelskiej. - Miasto przygotowało na tę strefę kompleksową ofertę. To jest gotowy grunt zaopatrzony w niezbędne media i wsparcie w całym procesie inwestycyjnym - od samego początku do zakończenia realizacji - mówi Edyta Musiał, prezes miejskiej spółki Inwest-Park. - Wszystko wskazuje na to, że pracy w Pile nie zabraknie i - co ważne - ta oferta będzie ciekawa i różnorodna. To będzie praca zarówno dla inżynierów, jak i pracowników produkcji - dodaje Edyta Musiał.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności