Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Polityka Wybory 2018 15.05.2017 15:09

PiS zmienia zdanie. Głowski może kandydować

Piotr Głowski. Fot. Życie Piły

Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z tak zwanej "wstecznej dwukadencyjności" w najbliższych wyborach samorządowych. Oznacza to, że Piotr Głowski będzie mógł ubiegać się o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Piły. "To efekt nacisku osób broniących samorządności" - komentuje Piotr Głowski.

Jeszcze niedawno działacze PiS zapowiadali, że zasada dwukadencyjności może działać wstecz, a to oznaczałoby, że o ponowny wybór na stanowisko prezydenta nie mógłby ubiegać się m.in. Piotr Głowski. Na początku 2017 roku Głowski mówił dziennikarzom, że ma plan na taką ewentualność, szczegółów jednak do dziś nie zdradził.

 

Wątpliwości co do zgodności proponowanego przez PiS rozwiązania z Konstytucją miał m.in. Prezydent RP, Andrzej Duda. Głosowanie przeciwko "wstecznej dwukadencyjności" zapowiedział też koalicjant PiS - Polska Razem Jarosława Gowina.

 

W poniedziałek prezes PiS poinformował o zmianie stanowiska w tej sprawie. - Doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale będzie to odłożone w czasie, a nie wejdzie w życie podczas wyborów w 2018 roku - powiedział Jarosław Kaczyński. 

 

- Uważam, że to nacisk opinii publicznej i przedstawicieli samorządów broniących polskiej samorządności sprawił, że PiS rezygnuje z koncepcji tzw. wstecznej dwukadencyjności. Nadal jednak jestem przekonany, że spróbują zrobić wszystko i będą teraz poszukiwać innych, mniej drażniących sposobów, aby dopiąć swego. To, co dzieje się w Warszawie i tak nie ma większego wpływu na podejmowane przez nas decyzje. Priorytetem jest i będzie interes miasta i mieszkańców - powiedział Życiu Piły Piotr Głowski, komentując wycofanie się Prawa i Sprawiedliwości z zapowiadanego wcześniej rozwiązania.

 

Decyzję Prawa i Sprawiedliwości skomentował też burmistrz Chodzieży. - To że wycofują się z wstecznej dwukadencyjności nie oznacza, że odpuszczą deformę samorządu! - napisał na Twitterze Jacek Gursz.

 

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności