Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Miasto Polityka Region 16.05.2017 07:07

Samorządowcy walczą o S11. Będzie blokada drogi

Fot. Życie Piły

W środę w Pile spotkają się samorządowcy tworzący Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw "Droga S11". Chcąc zwrócić uwagę na potrzebę realizacji drogi ekspresowej na chwilę zablokują drogę krajową koło Piły.

W Pile odbędzie się XI Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw "Droga S11". Stowarzyszenie powstało w lipcu 2006 roku w Koszalinie. Jest zrzeszeniem gmin, powiatów i województw, którego głównym celem jest doprowadzenie do powstania drogi ekspresowej S11 przebiegającej przez 4 województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie. Aktualna liczba członków i sympatyków stowarzyszenia to 57 jednostek samorządu terytorialnego. Od 3 lutego 2015 roku Prezesem Zarządu Stowarzyszenia jest Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. - Droga ekspresowa S11 jest inwestycją o strategicznym i kluczowym znaczeniu dla rozwoju całej Polski - stanowi jej kręgosłup komunikacyjny łącząc północ z południem naszego kraju - mówi Jankowiak.

 

Członkowie stowarzyszenia zaniepokojeni tym, że - jak twierdzą - realizacja dróg ekspresowych S10 i S11 jest zagrożona postanowili przy okazji Walnego Zebrania zorganizować protest. - Chyba po raz pierwszy marszałkowie, wojewodowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i starostowie którzy zjadą do Piły z całej Polski, w jednym miejscu zwracać będą uwagę opinii publicznej i rządu protestując w taki sposób. Zapisana bowiem w planach budowa drogi ekspresowej S11, a także S10 jest zagrożona, a oczekujące od miesięcy na zatwierdzenie dokumenty leżą w warszawskich szufladach - mówi prezydent Piły, Piotr Głowski, który jest członkiem zarządu stowarzyszenia.

 

- Obecna droga krajowa nr 11 stanowi jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w układzie południkowym w kraju. Wyniki pomiaru ruchu, wykonywane cyklicznie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na poszczególnych odcinkach drogi nr 11 sięgają już kilkunastu tysięcy pojazdów silnikowych na dobę i jednoznacznie wskazują na realne zagrożenie związane z przepustowością drogi, na której natężenie ruchu wzrasta każdego roku. Po długich zabiegach i staraniach przedsięwzięcie związane z przebudową drogi krajowej do parametrów drogi ekspresowej S11 zostało wpisane do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025, który zatwierdziła Rada Ministrów uchwałą z 8 września 2015 roku - informuje Stowarzyszenie "Droga S11". - Dysponuję pismem z GDDKiA do posłanki Małgorzaty Janyski z maja 2016 roku, czyli już z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, w którym pada zapowiedź że w trzecim kwartale 2017 dla obwodnicy Piły i Ujścia zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, a podpisanie umowy z wykonawcą robót będzie planowane na trzeci kwartał 2019 roku. Dziś słyszymy, że te terminy najprawdopodobniej nie zostaną dotrzymane. Dlatego uznaliśmy, że należy w wyraźny sposób powiedzieć, że nie zgadzamy się na to - mówi prezydent Piły Piotr Głowski. 

 

Swoje niezadowolenie członkowie stowarzyszenia wyrażać będą podczas protestu na drodze. Akcja odbędzie się w środę, 17 maja około godziny 10.30 przy przejściu dla pieszych na drodze krajowej numer 11, w pobliżu motelu Rębajło, przy skrzyżowaniu DK 11 z drogą prowadzącą na Płotki. Blokada drogi ma być symboliczna. Uczestnicy protestu chcą co kilka minut przechodzić przez przejście dla pieszych, blokując ruch. - Spotkanie ma charakter otwarty, a do udziału w nim zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta - mówi prezydent Piły, Piotr Głowski. Protest na "jedenastce" ma potrwać około pół godziny.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności