Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Galerie Miasto Polityka 17.05.2017 12:53

„Piła żąda S11”. Protest na drodze [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

W środę przed południem na obwodnicy Piły odbył się protest samorządowców walczących o realizację drogi ekspresowej numer 11, w tym obwodnic Ujścia i Piły.

Protest polegał na chwilowej blokadzie DK10 i DK11 przy skrzyżowaniu z drogą na Płotki, w okolicy Gościńca Rębajło. Jego uczestnicy co kilka minut przechodzili powoli przez przejście dla pieszych.

 

Akcję zorganizowano przy okazji odbywającego się w Pile XI Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw "Droga S11". - To zebranie odbywamy celowo w Pile, bo tu jest jedna z najtrudniejszych sytuacji, pokazująca w jaki sposób ta "jedenastka" utrudnia życie mieszkańcom i podróżującym. Nasza desperacja spowodowana jest tym, że nie mamy dziś nic dobrego do powiedzenia w tej sprawie, bo przez ostatni czas nic pozytywnego się nie stało. Inwestycje, które są realizowane - chociażby obwodnica Jarocina, Ostrowa czy Kępna - to są ważne sprawy i my się z nich cieszymy. Ale to jest za mało - mówił w Pile prezes Stowarzyszenia "Droga S11", Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak. - Wciąż nie są rozwiązane sprawy najważniejsze tu, na tej części "jedenastki", jak obwodnice Piły i Ujścia - dodał Jankowiak.

 

- Mówiąc o S11 trzeba spojrzeć na mapę gospodarczą. W tej części Polski wytwarza się największą wartość PKB naszego kraju, a jeżeli spojrzymy na dostępność do Warszawy czy innych miast wojewódzkich to wzdłuż drogi S11 jest ona właśnie najgorsza. Rozumiejąc to, że w pierwszej kolejności musiały powstać takie drogi jak A1, A2 czy S3, to dziś jesteśmy przekonani że czas na naszą drogę. My nie żądamy cudu. Żądamy normalnego przygotowania dokumentacyjnego. Dziś wykreślenie naszej drogi z planów, albo przesunięcie jej po rok 2023 oznacza wyrok, bo regionalni dyrektorzy GDDKiA nie dostaną pieniędzy na prace projektowe, bo nie projektuje się czegoś, co nie wiadomo kiedy zostanie wykonane - mówił podczas protestu prezydent Piły, Piotr Głowski.

 

Protestowi z boku przyglądał się pilski poseł Kukiz`15, Błażej Parda. - Nie uważam, że kierowcy powinni cierpieć tylko dlatego, że politycy dali plamę i od wielu lat dają plamę. Dla mnie ten protest jes polityczny. Oczywiście jestem za budową drogi S11 i dlatego chociażby składałem stosowne poprawki do budżetu. Okazuje się jednak, że dla około 90% S11 nie ma żadnych planów, ani decyzji środowiskowych, przez co te prace mogą potrwać wiele lat. Na szczęście jest szansa, że obwodnica Piły i Ujścia zostanie zrealizowana w ciągu kilku najbliższych lat - mówi Błażej Parda.

 

Protestujący samorządowcy obawiają się jednak, że plany związane z budową obwodnicy Piły i Ujścia mogą być opóźnione lub całkiem wykreślone z realizacji. - Nie ma mowy o żadnych wykreśleniach. Mam zapewnienie z Ministerstwa Infrastruktury, że zostanie przedstawiony szczegółowy harmonogram przygotowań technicznych, a ostatecznie budowy obwodnicy i S11. I to będzie realny harmonogram - odpowiada poseł PiS, Marcin Porzucek. A ten harmonogram ma zostać przedstawiony 29 maja na Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych. Porzucek już wcześniej zarzucał protestującym, że brak realizacji S11 w północnej Wielkopolsce to efekt zaniechań rządów PO-PSL. CZYTAJ WIĘCEJ: Porzucek o S11: Nieudacznicy z PO i PSL nie przygotowali inwestycji.

 

Udział w proteście wziął też starosta pilski. Powiat Pilski jest bowiem również członkiem stowarzyszenia "Droga S11". Eligiusz Komarowski z członkiem Zarządu Powiatu Pilskiego, Przemysławem Pochylskim trzymał transparent z hasłem: "Platforma obiecała - nie zrealizowała!??? Politycy PiS - teraz Wy pokażcie!". Komarowski i Pochylski nie spacerowali jednak po przejściu dla pieszych z pozostałymi uczestnikami akcji. - Ja protestuję jakby przy okazji tego protestu. Moim zdaniem politycy powinni skupić się nie na wzajemnych oskarżeniach, a bardziej na finalnej realizacji - mówił Eligiusz Komarowski.

 

Organizatorzy protestu nie wykluczają, że jeżeli ich apele i akcja w Pile nie przyniosą skutku, to zorganizują blokadę drogi w Warszawie.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności