Piątek, 23.02.2018 Imieniny obchodzą:  Bądzimir, Damian, Piotr
Biznes 07.06.2017 13:13

Miliony w prąd. Enea inwestuje w Pile i regionie

Fot. materiały prasowe

Enea Operator skorzysta z 10 milionów złotych dofinansowania unijnego inwestując w Pile i regionie. - To poprawi niezawodność dostaw energii elektrycznej. Jest też istotne ze względu na rozwój pilskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej - informuje biuro prasowe spółki.

Enea Operator podpisała umowy z wykonawcami na realizację dwóch ważnych inwestycji sieciowych. Projekty w znaczących kwotach zostaną dofinansowane ze środków unijnych. Dzięki temu Enea Operator gruntownie zmodernizuje Główny Punkt Zasilający Piła Południe oraz wybuduje kilkunastokilometrowy odcinek linii wysokiego napięcia 110 kV.

 

Inwestycje zlokalizowane są w regionie pilskim. - Modernizacja Głównego Punktu Zasilającego Piła Południe znacząco poprawi niezawodność dostaw energii elektrycznej, jak również zwiększy możliwości przyłączania do sieci nowych odbiorców. Jest to niezwykle istotne ze względu na działalność i rozwój pilskiej podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wpływa na rosnące zapotrzebowanie na moc w regionie. Przebudowa stacji znacząco wpłynie też na poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta Piła i okolicznych gmin - informuje biuro prasowe Enea Operator. Inwestycja, którą zrealizuje firma Contrast warta jest blisko 9,5 miliona złotych, z czego ponad 70 procent pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2019 roku.

 

Od podstaw natomiast zostanie wybudowany 16-kilometrowy odcinek linii wysokiego napięcia 110 kV relacji Piła Krzewina - Miasteczko Krajeńskie. - Głównym celem tej inwestycji jest wzrost potencjału przyłączenia odnawialnych źródeł energii. Inwestycja przyczyni się również do poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu. Ze względu na to, że linia przechodzić będzie przez podmokłe tereny Doliny Noteci, podczas realizacji tego zadania wykonawca, firma Eltel Networks Energetyka, w niektórych miejscach wykona m.in. specjalne żelbetonowe zbrojenia pod fundamenty - informuje Enea Operator. Wartość inwestycji wynosi ponad 6,9 miliona złotych, z czego blisko 50 procent będzie pochodzić z Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności