Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Miasto 29.06.2017 13:24

Miasto coraz bliżej przejęcia terenów lotniska w Pile

Fot. Życie Piły

Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pozytywnie zaopiniowały wniosek prezydenta Piły o przejęcie przez miasto terenów byłego lotniska wojskowego.

O staraniach przejęcia przez Gminę Piła terenów byłego lotniska wojskowego słyszymy od przełomu 2014 i 2015 roku, kiedy to w grudniu 2014 roku władze powiatu pilskiego podjęły decyzję o zrzeczeniu się lotniska na rzecz Skarbu Państwa. Ówczesny starosta pilski, Franciszek Tamas, tłumaczył wtedy, że powiatu nie stać na dalsze inwestycje i utrzymanie lotniska. Ruch ten oburzył działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy powtarzali, że to zaprzepaszczenie wydanych już pieniędzy i szans na rozwój gospodarczy Piły i regionu. Platforma apelowała do nowych władz powiatu o zmianę decyzji. Przedstawiciele zarządu powiatu podpisali jednak akt notarialny, na mocy którego powiat ostatecznie zrzekł się terenów byłego lotniska. I wtedy właśnie do gry postanowiła wkroczyć gmina Piła.

 

W październiku 2015 roku goszczący w Pile ówczesny Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak zapewniał, że wszystkie resorty pozytywnie zaopiniowały wniosek prezydenta Piły o przejęcie powojskowego obiektu i wkrótce nastąpi przekazanie lotniska miastu. Niedługo po tym zmienił się rząd i sprawa stanęła w miejscu. - Wtedy zabrakło tak naprawdę kilku dni. W tym czasie zmieniała się ustawa, trzeba było wydać rozporządzenie, akurat kończyła się kadencja rządu - tłumaczył w listopadzie 2016 roku  Życiu Piły prezydent Piły, Piotr Głowski.

 

Z końcem 2016 roku prezydent Piły złożył kolejny wniosek o przejęcie terenów byłego lotniska. Wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez odpowiednie ministerstwa, o czym poinformował dziś w Pile poseł PiS, Marcin Porzucek. - Kilka dni temu Minister Infrastruktury i Budownictwa pozytywnie zaopiniował ten wniosek, wcześniej uczyniło to Ministerstwo Obrony Narodowej, z zastrzeżeniem że charakter typowo lotniczy ma zostać zachowany i lotnisko ma być jednorodne. Jeżeli prezydent Piły nie wycofa tego wniosku w ciągu 14 dni, to jeszcze w lipcu trafi on do Prokuratorii Generalnej RP i tam zostanie podjęta ostateczna decyzja. To może potrwać kilka tygodni lub kilka miesięcy. Ale wydaje się, że przy pozytywnej opinii MON oraz Ministerstwa Infrastruktury - jeżeli prezydent Piły przy warunku zachowania jednorodności nadal będzie chciał przejąć to lotnisko - to to lotnisko zostanie Pile przekazane - mówi Marcin Porzucek. 

 

Gmina Piła - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie mogła przejąć lotnisko - dokładnie 247 ha terenu - bezpłatnie, na zasadzie darowizny.

 

Zgodnie z głoszonymi wcześniej planami miasto chce doprowadzić do zmiany statusu pilskiego lądowiska na lotnisko general aviation. A zmiany te - jak deklarował w listopadzie 2016 roku prezydent Piły - mogą kosztować około półtora miliona złotych. Nie należy jednak spodziewać się, że w Pile powstanie terminal lotniczy z odprawami i że z lotniska będą odlatywały samoloty pasażerskie tanich linii lotniczych. - Nigdy nie chodziło nam o tego typu lotnisko. Mówimy o zupełnie innej kategorii. Nastawiamy się na takie osoby, które już dziś korzystają z pilskiego lotniska, a to głównie biznesmeni - przylatują tu i przesiadają się do samochodu. To będą inwestycje w bezpieczeństwo, czyli przede wszystkim ogrodzenie terenu lotniska i docelowo system GPS - tłumaczył prezydent Piły Piotr Głowski.


Dziś pilskie lotnisko, które wciąż ma status lądowiska, obsługuje kilka tysięcy operacji lotniczych rocznie. - Operacja lotnicza to każdy start i każde lądowanie samolotów i szybowców. W tych statystykach nie są brane pod uwagę starty paralotniarzy - powiedział Życiu Piły dyrektor Aeroklubu Ziemi Pilskiej, Sławomir Palus. A z pilskiego lądowiska regularnie korzystają m.in. przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy w Pile i okolicach.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności