Sobota, 24.02.2018 Imieniny obchodzą:  Bogurad, Bogusz, Boguta
Miasto 13.07.2017 20:25

Piła przyjmie kolejnych repatriantów

Fot. Życie Piły

Jeszcze w tym roku w Pile zamieszkają kolejne dwie rodziny repatriantów. Dołączą one do Polaków, którzy wcześniej przenieśli się do Piły z Kazachstanu.

Kolejni repatrianci przeprowadzą się do Piły najprawdopodobniej zaraz po wakacjach. Będą to dwie trzyosobowe rodziny. - Jakiś czas temu założyliśmy sobie, że chcielibyśmy każdego roku przyjmować w Pile przynajmniej jedną rodzinę repatriantów i tak postępujemy - powiedział Życiu Piły Bartosz Mirowski z pilskiego Urzędu Miasta.

 

Do Piły mają przeprowadzić się Polacy, którzy w grudniu ubiegłego roku przylecieli z Kazachstanu do Pułtuska. W tamtejszym ośrodku polonijnym przebywa obecnie około 600 repatriantów. - Osoby, które przyjmiemy w naszym mieście, to rodzina repatriantów, którzy sprowadzili się tu w poprzednich latach. Dzięki temu łatwiej będzie im się tu zaaklimatyzować, bo będą wśród swoich bliskich - dodaje Bartosz Mirowski.

 

A repatrianci, którzy mieszkają już w Pile bardzo dobrze zaaklimatyzowali się w nowym środowisku. - Pracują u tych samych pracodawców, u których znaleźli zatrudnienie zaraz po przyjeździe do Polski, ich dzieci albo studiują albo uczą się w pilskich szkołach i wszyscy żyją jak inni pilanie - dodaje Bartosz Mirowski.

 

Pomoc miasta dla repatriantów, to nie tylko wsparcie logistyczne, prowadzenie przez konieczne procedury i pomoc w wielu innych, codziennych sprawach, ale też i mieszkanie, które dostają od gminy sprowadzający się tu Polacy z Kazachstanu. - To są mieszkania, których pilanie nie chcą ze względu na duży stopień zużycia lub zniszczenia przez poprzednich lokatorów. Gmina remontuje je, a koszty tego remontu zwracane są nam przez wojewodę. To wynika z zapisów ustawy o repatriacji - tłumaczy Bartosz Mirowski.

 

Po wprowadzeniu się do Piły kolejnych sześciu Polaków z Kazachstanu w naszym mieście będzie mieszkało 13 repatriantów.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności