Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Galerie Polityka 17.07.2017 23:05

„Wolne sądy”. Kolejny protest przed sądem w Pile [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

Około 150 osób wzięło udział w poniedziałkowym proteście przed Sądem Rejonowym w Pile. Uczestnicy akcji zapowiadają, że będą spotykać się do czasu aż Rząd wycofa się ze zmian w Sądzie Najwyższym lub gdy Prezydent zawetuje procedowany projekt ustawy.

Akcja "Łańcuch Światła", podczas której osoby sprzeciwiające się wprowadzanym i proponowanym przez Rząd zmianom w sądownictwie odbywa się w całym kraju. W niedzielę protesty odbyły się m.in. przed Sejmem i Sądem Najwyższym w Warszawie. Protestowano też w Pile. Niedzielna akcja przyciągnęła około 30 osób [CZYTAJ WIĘCEJ: „Łańcuch światła”. Protest przed Sądem Rejonowym w Pile [ZDJĘCIA]. W poniedziałkowy wieczór przed Sądem Rejonowym spotkało się już około 150 osób.

 

Uczestnicy poniedziałkowego protestu odśpiewali hymn Polski i "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Wznosili też okrzyki "Wolne sądy!" i "Konstytucja!" oraz mówili o zagrożeniach jakie ich zdaniem niosą za sobą wprowadzne przez Rząd zmianny. Wiele osób przyniosło ze sobą znicze, które po proteście rozstawiono na murku przed budynkiem sądu. Uczestnicy akcji zapowiadają, że będą spotykać się w tym miejscu do czasu aż Rząd wycofa się ze zmian w Sądzie Najwyższym lub gdy Prezydent zawetuje procedowany projekt ustawy.

 

Przypomnijmy - chodzi o przyjęte przez Sejm zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych, a także o projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Uczestnicy protestu zarzucają rządzącym niszczenie niezależnego sądownictwa i trójpodziału władzy w Polsce.


 
Minister Sprawiedliwości zapewnia z kolei, że wprowadzane zmiany służą demokracji i obywatelom. Zbigniew Ziobro przekonuje, że wymiar sprawiedliwości uzyska realne narzędzia kontroli nieprawidłowości, które w ostatnich latach narastały w sądownictwie.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności