Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Biznes Polityka 21.07.2017 11:55

Przedsiębiorcy z Piły przeciwko zmianom w sądownictwie

Fot. Życie Piły

Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski przyłącza się do protestu w sprawie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. "Sposób dokonywania zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie sprzyja wizerunkowi Polski w oczach inwestorów i pracodawców" - czytamy w uchwale Rady IGPW.

Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski przyłączyłą się do protestu Organizacji Pracodawców w tej sprawie. - Poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczy każdego z nas, każdego obywatela Kraju, niestety jest procedowany bez konsultacji społecznych naruszając tym samym praktykę dialogu społecznego. Dlatego Rada Izby Gospodarczej przyłącza się do protestu - informuje IGPW. 

 

Swoje stanowisko w tej sprawie uchwałę Rada Izby Gsopodarczej Północnej Wielkopolski wyraziła w specjalnej uchwale, którą przyjęto jednogłośnie na czwartkowym posiedzeniu, w dniu gdy Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. [CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Jak głosowali pilscy posłowie?]

 

- Jako Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski przyłączamy się do protestu organizacji pracodawców. Poselski projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest kolejnym aktem prawnym, kluczowym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Projekt ten jest procedowany bez jakichkolwiek konsultacji społecznych co narusza praktykę dialogu społecznego. W identycznym trybie partia rządząca dokonała już zmian w Trybunale Konstytucyjnym, prokuraturze i sądownictwie powszechnym. Rezygnacja ze ścieżki rządowej, oczywistej przy generalnych zmianach ustrojowych, pozbawia obywateli, w tym przedsiębiorców, możliwości konsultacji, a tym samym wpływu na funkcjonowanie, niezbędnego w demokracji, trójpodziału władz. Lekceważenie dialogu społecznego nie buduje zaufania i kapitału społecznego, niezbędnego dla rozwoju Polski. 
Stabilność i przewidywalność systemu prawa są kluczowe dla decyzji inwestycyjnych przedsiębiorców. Dotyczy to zarówno etapu rejestracji firmy, dochodzenia roszczeń jak i ich egzekucji. Dotyczy także rozwiązywania wszelkich potencjalnych sporów z urzędami i administracją podatkową.  Sposób dokonywania zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości na pewno nie sprzyja wizerunkowi Polski w oczach inwestorów i pracodawców. Poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest bardzo ważna, ale musi odbywać się z poszanowaniem Konstytucji i z zachowaniem standardów stanowienia prawa
- czytamy w Uchwale Rady Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolskiej z 20 lipca.  

 

Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski zrzesza ponad stu przedsiębiorców.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności