Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Bezpieczeństwo i prawo 01.08.2017 16:03

Oszuści znów w akcji. Seniorki nie dały się nabrać

Fot. Życie Piły

W poniedziałek oszuści podający się za policjantów próbowali okraść trzy starsze mieszkanki Piły.

- Do trzech seniorek, mieszkanek Piły w wieku od 82 do 84 lat zadzwonili oszuści, którzy podając się za policjanta, próbowali wyłudzić pieniądze. Opowiadali historyjkę o wypadku drogowym, który rzekomo spowodowali krewni i prosili o pożyczkę na pokrycie powstałych szkód - relacjonuje podkom. Żaneta Kowalska z Komendy Powiatowej Policji w Pile.

 

Na szczęście wielokrotnie powtarzane apele policji tym razem przyniosły skutek. Starsze panie nie dały się oszukać. - Poinformowały, że nie dysponują taką gotówką, a poza tym mają świadomość, że rozmawiają z oszustami, po czym przewrwały połączenie, a o zaistniałej sytuacji powiadomiły policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Kobiety mogły stracić łącznie nawet 150 tysięcy złotych. Te trzy przypadki, gdzie potencjalne ofiary nie dały się oszukać, to efekt m.in. działalności profilaktycznej pilskiej policji. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile prowadzą z seniorami różnego rodzaju akcje, spotkania na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz warsztaty profilaktyczne, które ku naszemu zadowoleniu przynoszą zamierzony cel. Ale to także prowadzona kampania informacyjna, w ramach której, w ostatnim czasie pojawił się w mediach społecznościowych apel szefa pilskiej policji do młodych ludzi, aby rozmawiać ze starszymi członkami rodziny o oszustwach. Apel był również przekazany w lokalnych telewizjach, gazetach, portalach oraz wszystkich kościołach na terenie miasta - dodaje Żaneta Kowalska.

 

Mimo to policja nadal ostrzega przed oszustami i apeluje o czujność, również do bliskich starszych osób. - Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać - apeluje Komendant Powiatowy Policji w Pile, mł. insp. Sebastian Cichocki.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności