Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Galerie Miasto 02.08.2017 20:58

Pilanie w hołdzie Powstańcom [VIDEO]

Fot. Starostwo Powiatowe w Pile

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Piły utworzyli "żywy" symbol Polski Walczącej. Odsłonięto też tablicę upamiętniającą bohaterów Powstania.

We wtorek, 1 sierpnia o 17.00 - w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - w mieście zawyły syreny. Wtedy też na placu przy ulicy Okrzei, przy muralu poświęconym Żołnierzom Wyklętym, mieszkańcy Piły czcząc pamięć bohaterów Powstania utworzyli "żywą" Kotwicę, czyli symbol Polski Walczącej. Wydarzenie to zorganizowała Młodzież Wszechpolska z Piły i grupa "Pilscy Patrioci". - Chcieliśmy w kreatywny sposób zaangażować pilan do upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Robimy to już po raz trzeci. W ten sposób chcemy zachęcić mieszkańców do przyjęcia na siebie testamentu, który pozostawili nam Powstańcy - mówi Michał Zimny z Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Minuta Ciszy - 73 rocznica Powstania Warszawskiego

73. rocznica Powstania Warszawskiego. Piła oddaje hołd powstańcom. 1 minuta ciszy by Skilla Promotion Group #pamięć #honor #walka #wolność #Piła

Opublikowany przez Skilla Promotion Group na 1 sierpnia 2017

 

W tym samym czasie na placu Powstańców Warszawy odbywały się uroczystości organizowane przez władze miasta. Odsłonięto tam tablicę upamiętniającą bohaterów Powstania Warszawskiego. - Spotykamy się w miejscu szczególnym. Zaledwie kilka kroków stąd znajduje się miejsce, w którym upamiętniamy Powstańców Wielkopolskich sprzed 100 lat. Po drugiej stronie ronda z kolei znajduje się tablica upamiętniająca walczących ludzi Solidarności lat 80. i 90. ubiegłego wieku. I wreszcie to - mamy nadzieję godne miejsce - w którym oddajemy hołd Powstańcom Warszawskim. Tablica która się tutaj pojawiła i jej projekt nawiązuje do warszawskich kanałów - ma być symbolem wejścia do podziemi, które wiemy jaką rolę odegrały podczas Powstania Warszawskiego - mówił podczas uroczystości prezydent Piły, Piotr Głowski.

 

Powstanie Warszawskie, Piła pamięta!

Opublikowany przez Miasto Piła na 1 sierpnia 2017
wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności