Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Kultura Miasto 03.08.2017 07:53

Za Koszalinem, przed Szczecinem. Czy Piła sprzyja kulturze?

Kilka lat temu Piła promowała się jako "Miasto coolturalne". Fot. RCK Piła (archiwum)

Narodowe Centrum Kultury opublikowało ranking miast tworzących najlepsze warunki dla rozwoju kultury. Sprawdź jak w tym zestawieniu wypadła Piła.

Badaniami, na podstawie których powstał ranking "Kreatorzy rozwoju kultury miejskiej" objęto sto największych polskich miast. Autorzy zestawienia - DNA Miasta oraz Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego - sprawdzaili miasta pod kątem tego, jakie warunki dla rozwoju kultury tworzą poprzez realizację polityki kulturalnej. - Polityka kulturalna to prowadzone w ramach obowiązującego prawa, świadome i konsekwentne działanie władz, zmierzające do tworzenia warunków do rozwoju kultury i sztuki; a w szczególności do umożliwienia autonomicznego prowadzenia działalności kulturalnej i wzmacniania uczestnictwa w kulturze. Polityka kulturalna nie ogranicza się tylko do kwestii sektorowych, ale z poszanowaniem dla kultury jako wartości autotelicznej uznaje ją za istotny czynnik rozwoju i wzmacnia jej rolę społeczną - w szczególności jej wpływ na budowanie spójnych społeczności, łączących je więzi i tożsamości oraz kreatywności - piszą autorzy rankingu.

 

Ranking powstał w oparciu o wiele kryteriów. Badano m.in. dostępność do kultury i to, na ile mieszkańcy uczestniczą w kulturze, a także kwestie dotyczącego tego jaką ofertę miasta tworzą dla mieszkańców poprzez swoje instytucje. Dla autorów zestawienia ważne było też to, na ile kultura jest dla władz miasta istotna, czy prowadzi ono politykę kulturalną w oparciu o merytoryczne przesłanki i na ile tę wiedzę wykorzystuje do współpracy ze środowiskiem kultury. Na wyniki rankingu wpływ miały także dane o warunkach finansowych i infrastrukturalnych w poszczególnych miastach. 

 

Na potrzeby zestawienia sprawdzano m.in. takie dane jak: liczba muzeów oraz galerii sztuki i organizowanych przez nie wystaw stałych i czasowych, liczba mieszkańców przypadających na jedną bibliotekę czy liczba domów kultury, teatrów, instytucji muzycznych i kin na tysiąc mieszkańców. Badano też frekwencję na organizowanych przez te instytucje wydarzeniach i liczbę wypożyczeń książek w bibliotekach. Dla autorów rankingu istotny był też procentowy udział środków dla organizacji pozarządowych działających w kulturze, w części bieżącej zrealizowanego budżetu miasta.

 

Na podium rankingu znalazły się kolejno: Sopot, Koszalin i Poznań. Piła uplasowała się na 31. miejscu zestawienia, wyprzedzając m.in. takie miasta jak: Gdynia (43 miejsce) i Szczecin (48 miejsce). 

 

- 31. lokata w rankingu z pewnością cieszy - za Piłą uplasowały się takie miasta jak Gdynia, Szczecin, Kielce, Gniezno czy Radom - powiedział Życiu Piły prezydent Piły, Piotr Głowski. - Zarazem trudno porównywać miasta nieporównywalne. Prawie dwa razy mniejszy ludnościowo i sześciokrotnie mniejszy powierzchniowo Sopot (a z tym przecież wiążą się u nas kilometry dodatkowej infrastruktury i innych wydatków np. na komunikację), który uplasował się na 1. miejscu w rankingu, jest miastem na prawach powiatu i ma budżet porównywalny do budżetu Piły. Pełni też zupełnie inne funkcje, gdyż przez większa część roku ofertę kieruje nie tylko do mieszkańców, a do turystów i z tego względu oferta ta musi być zdecydowanie inna. Ponieważ jednak często bywam w miastach, która uplasowały się w pierwszej dziesiątce, to uważam, że nie tylko moglibyśmy, ale powinniśmy  się w tej pierwszej dziesiątce znaleźć. Takie założenie: wzmocnienie roli Piły jako regionalnej stolicy kultury oraz uzyskanie dla Piły praw powiatowych - stawiam sobie zresztą za cel na na najbliższe lata - dodaje Piotr Głowski.

 

Pełne zestawienie miast tworzących najlepsze warunki dla rozwoju kultury - wraz z kompletnymi danymi i metodologią badań - dostępne jest na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności