Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Galerie Miasto 18.08.2017 19:54

Prace w parowozowni na finiszu. Okrąglak z nowym dachem

Fot. Piotr Chamczyk/ Stowarzyszenie Parowozownia Pilska Okrąglak

Dobiegają końca prace przy zabezpieczeniu pilskiej parowozowni. Zabytek ma już nowy dach. Zobacz jak Okrąglak wyglądał przed remontem, w trakcie prac i jak wygląda obecnie.

Roboty, na które przetarg Polskie Koleje Państwowe rozstrzygnęły pod koniec 2016 roku - zgodnie ze specyfikacją - obejmowały m.in.: rozebranie części pokrycia dachowego oraz elementów więźby dachowej, czyszczenie konstrukcji kratowej, malowanie a następnie podparcie w celu jej wzmocnienia, montaż elementów konstrukcji dachu i pokrycia dachowego. Po zakończeniu trwających właśnie prac obiekt nie odzyska jednak dawnego blasku. Działania mają bowiem jedynie zabezpieczyć parowozownię przed dalszym niszczeniem.

 

Zabezpieczenie dachu parowozowni przed dalszym niszczeniem już kilka lat temu nakazał spółce PKP konserwator zabytków. Termin wyznaczony przez konserwatora minął, a spółka mimo to nie przystępowała do prac. Przetarg ogłoszono dopiero w listopadzie 2016 roku.

 

Do dziś nie wiadomo też jaki los czeka parowozownię. Przejęciem Okrąglaka i utworzeniem w nim muzeum buła zainteresowana fundacja ze Śląska, ale właścicielem obiektu pozostają Polskie Koleje Państwowe. W sierpniu 2016 roku Gmina Piła, w porozumieniu z PKP S.A. oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska z Wrocławia, zgłosiła do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Wielkopolskiego - jako zadanie priorytetowe w sektorze kultury - przedsięwzięcie o nazwie „Muzeum Historii Kolejnictwa w Pile, na terenie zabytkowego Zespołu Stacji Kolejowej w Pile”. Wniosek został złożony do Marszałka Województwa Wielkopolskiego, jednak projekt - ze względów formalnych - nie uzyskał niezbędnej rekomendacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Informacje o parowozowni znajdziecie też na facebookowym profilu Stowarzyszenia Parowozownia Pilska Okrąglak.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności