Piątek, 23.03.2018 Imieniny obchodzą:  Feliks, Katarzyna, Piotr
Kultura 29.08.2017 23:26

Cała Polska czyta „Wesele”. Narodowe Czytanie również w Pile

Fot. Pixabay

Najbliższa sobota będzie dniem Narodowego Czytania. W parkach, na ulicach, w bibliotekach, na podwórkach i w wielu innych miejscach usłyszymy fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Chodzi o "popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości". W tym roku cała Polska będzie czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

 

W Pile odbędą się dwa wydarzenia związane z Narodowym Czytaniem. Akcję w Parku Miejskim organizują Urząd Miasta i Regionalne Centrum Kultury. Początek o godzinie 17.00. - Każda chętna osoba będzie mogła przeczytać swój ulubiony fragment tego wybitnego dzieła Stanisława Wyspiańskiego - zachęcają organizatorzy Narodowego Czytania w Parku Miejskim w Pile. Miejsce, w którym będziemy czytać "Wesele" w parku zostanie specjalnie zaaranżowane, tak by poczuć atmosferę lektury Wyspiańskiego.

 

W ubiegłym roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza było lekturą Narodowego Czytania. W najbliższą sobotę 2 września w...

Opublikowany przez Miasto Piła na 29 sierpnia 2017

 

Narodowe Czytanie organizuje w tym roku również Starostwo Powiatowe w Pile. Powiat zaprasza do Młodzieżowego Domu Kultury Iskra przy ul. Okrzei w Pile. Początek o 17.00, a w programie - poza czytaniem fragmentów "Wesela" - również prezentacja krakowiaka i innych tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Marynia oraz pieczętowanie "Wesela" okolicznościowym stemplem. - Zainteresowanych wspólnym czytaniem przed życzliwą publicznością zachęcamy do zgłaszania się pod adres: promocja@powiat.pila.pl. Prosimy o przesłanie swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Z pewnością do każdego się odezwiemy - informuje Starostwo Powiatowe w Pile.

 

Już w sobotę o 17.00 czytamy "Wesele" w MDK Iskra. Każdy będzie mógł śledzić czytany fragment "Wesela" (mamy książki)...

Opublikowany przez Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile na 29 sierpnia 2017

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

 

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności