Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Miasto Region Rozrywka 08.09.2017 11:08

Wielkopolskie smaki w Pile. W sobotę piknik rodzinny

Fot. Pixabay

To będzie jedno z najsmaczniejszych wydarzeń tego roku. W sobotę, 9 września w Pile odbędzie się VII Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. W programie m.in. degustacje, targi rękodzieła, wykłady i koncerty.

Wydarzenie organizuje powiat pilski. - Stało się tak dzięki zwycięstwu Koła Gospodyń Wiejskich „Włościanki” z Białośliwia w szóstej edycji Festiwalu, który w ubiegłym roku odbył się w Kawęczynie w powiecie tureckim. W nagrodę reprezentacja ziemi pilskiej otrzymała prawo organizacji tego wyjątkowo smacznego przedsięwzięcia - informuje Starostwo Powiatowe w Pile.

 

VII Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej, połączony z piknikiem rodzinnym odbędzie się w sobotę, 9 września na stadionie przy ul. Okrzei w Pile. Początek o 12.00. - Na piękniejącym obiekcie przy Okrzei, który w tym roku gościł już strażaków i żołnierzy na spektakularnych piknikach, czeka nas kolejna wspaniała impreza. O zwycięstwo rywalizować będzie 12 zespołów. Zaprezentuje się również około 60 wystawców, będą pokazy rękodzieła, a na scenie zagrają zespoły, które z pewnością rozgrzeją publiczność. Oczywiście, będzie można degustować bardzo smaczne regionalne potrawy - mówi starosta pilski, Eligiusz Komarowski.

 

Drużyny, które staną do rywalizacji o zwycięstwo w Festiwalu przygotowywać będą potrawy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej i wielkopolską słodkość. A będą to m.in.: zupa parzybroda, karkówka na bogato, wielkopolska postna zupa grzybowa z lanymi kluseczkami, wielkopolska kaczka glazurowana pieczonym jabłkiem, kaczka po rzuchowsku, bigos z pieczarek, sernik z ziemniaków, rogale drożdżowe i budyń chłopski.

 

Wszyscy, którzy w sobotę odwiedzą stadion przy ul. Okrzei będą mogli skorzystać też z degustacji. Przygotowano m.in. tysiąc porcji dań z dziczyzny, trzysta pieczonych ziemniaków, pierogi, naleśniki, chleb ze smalcem i ciasta.

 

- Pragniemy być tradycyjnie nowocześni. Szykuje się bardzo smaczny festiwal, o czym najlepiej przekonać się osobiście. A przy okazji poznać przepisy, które nie są powszechnie dostępne - mówi wicestarosta pilski, Stefan Piechocki.

 

Podczas pikniku rozbrzmiewać będzie też muzyka. Wystąpią m.in.: Zespół Taneczny Seniority, kapela Kombinatorzy z Budzynia i kapela No To Cyk ze Złotowa. Na 16.00 zaplanowano koncert zespołu 2MAGIC, a o 17.00 wystąpi formacja ZAJEFAJNI.

 

 


Na stadionie przy Okrzei nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, wśród nich są m.in. warsztaty artystyczne i ceramiczne "Z folklorem w tle".

 

W namiocie konferencyjnym prowadzone będą z kolei wykłady:
12.30 - Żywność lokalna promocją regionu – dr. inż. Aleksandra Swulińska-Katulska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Pracownia Produktów Lokalnych, Regionalnych i Tradycyjnych (przewodnicząca Komisji Konkursowej)
13.15 - Polityka rozwoju obszarów wiejskich i ich wsparcie - Grzegorz Supron, Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią”
14.00 - Małe przetwórstwo w kontekście wspierania rozwoju przedsiębiorczości - Grzegorz Supron, Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią”.

 

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji o programie i wystawcach znajdziecie na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Pile oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

Dla wszystkich, którzy przyjadą na Festiwal samochodami przygotowano dodatkowe miejsca postojowe, m.in. przy ul. Sikorskiego na placu Zespołu Szkół Ekonomicznych i przy Centrum Kształcenia Nauka przy ul. Warsztatowej.

 

👉 DODATKOWE MIEJSCA POSTOJOWE 👈 ℹ️Przed nami duże przedsięwzięcie - 🍽 VII Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. 🚗...

Opublikowany przez Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile na 7 września 2017
wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności