Piątek, 23.03.2018 Imieniny obchodzą:  Feliks, Katarzyna, Piotr
Galerie Region 09.09.2017 09:47

Pięćsetletni dąb powalony przez wiatr [ZDJĘCIA]

Fot. Ł. Galimski / Nadleśnictwo Złotów

Okazały, pomnikowy dąb "Jan", którego wiek szacowany był na 500 lat, złamał się pod naporem wiatru. Drzewo miało 525 centymetrów obwodu i 28 metrów wysokości.

Dąb "Jan" rósł w lesie koło Wąsosza na terenie Nadleśnictwa Złotów. Kilka dni temu drzewo rozłupało się pod wpływem wiatru. Z pnia pozostał tylko stojący kikut. - Zaledwie tydzień temu zaobserwowałem pękniecie wzdłuż pnia. Kilka tygodni temu od silnych wiatrów ułamał się jeden z konarów, co zapewne wpłynęło na statykę drzewa - mówi leśniczy leśnictwa Wąsosz, Krzysztof Janiak.

 

Dąb Jan od 1956 roku był pomnikiem przyrody. Mierzył 525 centymetrów obwodu i 28 metrów wysokości. - Coroczna lustracja pomnika mimo widocznych ubytków wskazywała, że dąb będzie żył. Niestety okazało się inaczej. Powalone drzewo jako pomnik przyrody zgodnie z przepisami prawa pozostanie do naturalnego rozkładu w lesie. Mimo, że zakończył swój żywot jest miejscem występowania wielu organizmów związanych z martwym drewnem. W kolejce czekają następne drzewa do objęcia ochroną pomnikową. Niestety żadne nie dorównuje Janowi - informuje Nadleśnictwo Złotów.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności