Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Bezpieczeństwo i prawo 27.09.2017 12:25

Terytorialsi pod Piłą. W Dolaszewie powstanie batalion WOT

Batalion lekkiej piechoty WOT ma powstać na terenie jednostki wojskowej w Dolaszewie. Fot. Życie Piły

Na terenie jednostki wojskowej w Dolaszewie pod Piłą powstanie batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Batalion z Dolaszewa będzie częścią wielkopolskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, która jak na razie jest na etapie tworzenia. - Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach zostaną wyznaczeni dowódcy siedmiu brygad WOT w centralnej Polsce i wtedy też rozpocznie się praktyczny proces formowania tych brygad. Województwo wielkopolskie jest właśnie w tym etapie. Dowództwo brygady będzie zlokalizowane w Poznaniu, tam również będzie zlokalizowany jeden batalion lekkiej piechoty. Pozostałe bataliony lekkiej piechoty będą rozwinięte w Dolaszewie w powiecie pilskim, a także w Turku, Śremie i Lesznie - mówi rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, ppłk Marek Pietrzak.

 

Batalion lekkiej piechoty WOT będzie liczył około 800 żołnierzy. - Każdy z nich będzie wzywany na ćwiczenia i szkolony co najmniej dwa dni w miesiącu. Ale te weekendowe szkolenia to nie wszystko. Na początku będziemy wcielali żołnierzy na szesnaście dni szkolenia podstawowego - dotyczy do tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia ze służbą wosjkową. Rezerwiści będą wcielani początkowo na tzw. szkolenia wyrównawcze - ośmiodniowe. Raz w roku wszycy będą odbywali też zintegrowane, czternastodniowe szkolenia - dodaje ppłk Marek Pietrzak.

 

Początkowo jednak wielkopolskie bataliony WOT - w tym i batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie - tworzony będzie z żołnierzy zawodowych. - Pierwszych wcieleń żołnierzy terotorialnej służby wojskowej możemy spodziewać się na przełomie 2018 i 2019 roku - zapowiada rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

 

Nabór ochotników do służby w WOT prowadzony jest w Wojskowych Komendach Uzupełnień. Szczegółowe informacje o Wojskach Obrony Terytorialnej, naborze do służby i systemie szkolenia dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności