Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Galerie Miasto 03.10.2017 14:52

Ławeczka Staszica już na swoim miejscu [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

We wtorek na placu Konstytucji 3 Maja w Pile zamontowano Ławeczkę Staszica.

Ławeczka Staszica to jeden z projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego Piły. Autorem projektu, który został zrealizowany jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby - dr Norbert Sarnecki.

 

We wtorek Ławczka Staszica została zamontowana na placu Konstytucji 3 Maja w Pile. Po montażu i drobnych pracach porządkowych została jednak zasłonięta. Jej oficjalne odsłonięcie zaplanowano na poniedziałek, 9 października na godzinę 14.30.

 

- Ławeczka przedstawia osobę Stanisława Staszica podczas przeglądania pierwszego wydania jego dzieła „Przestrogi dla Polski”, unoszącego zamyślony wzrok znad  lektury w stronę osoby, który przysiada obok niego. W zamyśle Autora gest ten tworzy interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni. Jako że Staszic kształcił się w Paryżu – ubrany jest we francuski strój, model z  roku 1812. Konstrukcja ławki na której przedstawiona jest postać nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 roku oraz pałacu w Nieborowie i innych z tego okresu - informuje pilski Urząd Miasta.

 

Początkowo Ławeczka Staszica miała stanąć na pilskim deptaku i być jednym z akcentów obchodów 500-lecia Piły. Ogłaszany dwukrotnie konkurs nie przyniósł jednak rozstrzygnięcia i w 2013 roku miejskie władze zawiesiły realizację tego projektu. Ławeczka, która we wtorek stanęła na placu Konstytucji w Pile kosztowała 125 tysięcy złotych.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności