Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Miasto 07.10.2017 17:44

Kolejny kosmiczny eksperyment w Pile. Rusza misja ICAres-1

Fot. Anna B. Gregorczyk / www.lunares.space

W bazie kosmicznej na pilskim lotnisku rozpoczyna się polska analogowa misja marsjańska ICAres-1. To pierwszy tego typu eksperyment z udziałem osoby niepełnosprawnej.

Rozpoczynająca się w niedzielę, 8 października o godzinie 12.00 analogowa misja marsjańska potrwa dwa tygodnie. Przez ten czas analogowi astronauci będą odizolowani od świata zewnętrznego, a komunikacja z nimi będzie opóźniona o 20 minut, tak jak podczas przebywania na Marsie. Nie będą wiedzieć jaka jest godzina i pora dnia na zewnętrz. Oświetlenie wewnątrz habitatu będzie sterowane zdalnie z siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii, gdzie pracuje dr Agata Kołodziejczyk, pomysłodawczyni stworzenia kosmicznej bazy w Polsce. Podczas misji odbędą się eksperymenty w zakresie biologii, medycyny, psychologii oraz nowych technologii. 

 

Wyjątkowość tej misji polega też na tym, że po raz pierwszy w tego typu badaniach weźmie udział niepełnosprawny astronauta. - Szczególną rolę podczas misji będzie pełnić Marcin Kaczmarzyk. Dziesięć lat temu podczas niefortunnego wypadku stracił wzrok, lewą dłoń i trzy palce prawej dłoni. Obecnie jest inżynierem i pracuje na Politechnice Rzeszowskiej, pisze doktorat na temat zagadnień związanych z wymianą ciepła w budowlach przyszłej bazy księżycowej. Jako osoba bardzo dobrze wykwalifikowana, ale z niepełnosprawnością, Marcin Kaczmarzyk sprawdzi siebie i innych członków misji oraz konstrukcję bazy Lunares w tej niecodziennej sytuacji - informują organizatorzy misji.

 

- W ramach prowadzonych eksperymentów zastosowanie znajdą wynalazki i urządzenia polskich twórców i producentów, jak innowacyjny wózek inwalidzki Blumil, bioniczna proteza ręki firmy VBionic, czy żywność do warunków ekstremalnych wytwarzana na terenie Polski. Eksperymenty medyczne odbywają się pod auspicjami Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w ramach Pracowni Medycyny Ekstremalnej Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej - mówi pomysłodawca i organizator misji ICAres-1, dr Aleksander Waśniowski.

 

Astronauci przygotowania do misji ICAres-1 rozpoczęli już wiosną. Przeszli m.in. szkolenie survivalowe oraz ćwiczyli loty w tunelu aerodynamicznym.

 

Więcej informacji o misji ICAres-1 znajdziecie na stronie internetowej pilskiego habitatu Lunares.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności