Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Galerie Miasto 09.10.2017 20:40

Usiądź przy Staszicu. „Przynosi szczęście” [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

W poniedziałek na placu Konstytucji 3 Maja w Pile odsłonięto Ławeczkę Staszica. Prezydent Piły zapewnia, że wykonanie drobnego gestu przy posągu pilanina może sprzyjać szczęściu i powodzeniu.

Ławeczka Staszica to jeden z projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego Piły. Konstrukcja stanęła na placu Konstytucji 3 Maja w Pile już w ubiegłym tygodniu. Początkowo jej odsłonięcie planowano na miniony piątek, ale ze względu na pogodę uroczystość przeniesiono na poniedziałek.

 

I tak, 9 października o 14.30 oficjalnie odsłonięto Ławeczkę Staszica. Na uroczystości obecny był m.in. autor ławeczki, dr Norbert Sarnecki. - Ławeczka przedstawia osobę Stanisława Staszica podczas przeglądania pierwszego wydania jego dzieła „Przestrogi dla Polski”, unoszącego zamyślony wzrok znad  lektury w stronę osoby, który przysiada obok niego. W zamyśle Autora gest ten tworzy interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni. Jako że Staszic kształcił się w Paryżu - ubrany jest we francuski strój, model z  roku 1812. Konstrukcja ławki na której przedstawiona jest postać nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 roku oraz pałacu w Nieborowie i innych z tego okresu - informuje pilski Urząd Miasta.

 

Wraz z odsłonięciem Ławeczki Staszica zrodziła się związana z nią miejska "legenda". - Potarcie lewej dłoni Staszica przynosi szczęście. Mieszkaniec Piły nie powinien iść na maturę, albo zawierać związku małżeńskiego, jeśli wcześniej nie przyjdzie tu i nie dotknie dłoni, w której Staszic trzyma "Przestrogi dla Polski" - mówi prezydent Piły, Piotr Głowski.

 

Początkowo Ławeczka Staszica miała stanąć na pilskim deptaku i być jednym z akcentów obchodów 500-lecia Piły. Ogłaszany dwukrotnie konkurs nie przyniósł jednak rozstrzygnięcia i w 2013 roku miejskie władze zawiesiły realizację tego projektu. Ławeczka, która we wtorek stanęła na placu Konstytucji w Pile kosztowała 125 tysięcy złotych.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności