Sobota, 17.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gertruda, Jan, Patryk
Galerie Miasto 25.10.2017 14:46

Nic się nie zmarnuje. W Pile powstała WSPÓŁdzielnia [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

Ekologia i wspólne działanie - takie cele przyświecają WSPÓŁdzielni. W Pile powstało miejsce, w którym można m.in. dzielić się jedzeniem oraz wymieniać książki i czasopisma.

WSPÓŁdzielnia to inicjatywa miejskich spółek, które powołały specjalną Fundację. Na czele fundacji stanęła Jolanta Borkowska z PRGOK, a inicjatorem tego działania jest prezes spółki GWDA, Tomasz Wojciechowski.

 

- Będziemy starali się pokazywać ludziom - i sobie nawzajem - że odpad to surowiec, który ma pewną wartość. Pod warunkiem jednak, że nie pozwolimy mu tej wartości stracić - mówi Tomasz Wojciechowski.

 

Fundacja Współdzielnia uruchomiła specjalny punkt, w którym będzie prowadziła swoje działania. Znajduje się on na targowisku miejskim przy ul. Ludowej w Pile. Jednym z tych działań jest JADŁOdzielnia. - To jest pierwsza jadłodzielnia w Pile. Każda osoba, której zostaje żywność w domu zamiast ją wyrzucać niech przyniesie do nas. To może być chociażby w sytuacji, gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas z domu i nie mamy co zrobić z nadmiarem jedzenia, które jest w naszej lodówce. Do nas będą przychodziły osoby, które z takich produktów z chęcią skorzystają - dodaje Tomasz Wojciechowski.

 

WSPÓŁdzielnia daje też możliwość wymiany książek i gazet. - Każdy, kto chce wymienić jakąś książkę na inną - niech przyjdzie i to zrobi. Chcemy w ten sposób wymieniać zarówno książki, jak i czasopisma, na zasadzie jeden za jeden - książka za książkę. Bez żadnych opłat. Bezpłatna jest też jadłodzielnia - dodaje Tomasz Wojciechowski.

 

W boksie WSPÓŁdzielni na targowisku stoi też maszyna na puszki i plastikowe butelki. - W tym przypadku należy przyjść z opakowaniami, które nie są jeszcze zgniecione i na których czytelny jest kod kreskowy. Maszyna odczytuje kody i sama zgniata te opakowania - tłumaczy Tomasz Wojciechowski. 

 

Docelowo WSPÓŁdzielnia ma prowadzić kilkanaście działań w różnych zakresach. Kolejne będą stopniowo wdrażane. - Przy okazji tego projektu pokazujemy nasz wielkopolski charakter - gospodarność, dbałość o życie w zgodzie ze środowiskiem, ale przy tym i pomaganie innym mieszkańcom, którym szczęście nie zawsze sprzyja - mówi zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska.

 

WSPÓŁdzielnia na targowisku miejskim przy ul. Ludowej w Pile rozpocznie działalność w czwartek, 26 października. Czynna będzie od poniedziałku do soboty od 9.00 do 15.00.

 

WSPÓŁdzielnia  powstała z inicjatywy Prezesa Zarządu GWDA sp. z o.o. Tomasza Wojciechowskiego, przy wsparciu Miasta Piła oraz spółek Tarpil i Inwest Park Piła. To kolejna już tego typu - po Repair Cafe - inicjatywa w Pile. Przypomnijmy - Repair Cafe to miejsce, w którym bezpłatnie można m.in. dokonać drobnych napraw sprzętu RTV i AGD, skorzystać z pomocy krawcowej czy naostrzyć noże. W każdą pierwszą sobotę miesiąca mieszkańcy Piły i regionu mogą przynieść do Szkoły Podstawowej numer 1 zepsuty sprzęt elektroniczny, rower a nawet podarte spodnie. Współpracujący z Repair Cafe starają się w takich przypadkach - w miarę swoich możliwości - udzielić pomocy. A wszystko to w przyjaznej atmosferze, przy kawie i cieście.

 

wspoldzielnia film

 

Opublikowany przez Współdzielnia na 25 października 2017
wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności