Sobota, 24.03.2018 Imieniny obchodzą:  Gabriel, Marek, Szymon
Miasto 18.11.2017 15:29

Przeciw dyskryminacji i wykluczeniu. „Piła ponad podziałami”

Inicjatorzy koalicji "Piła ponad podziałami" Fot. Życie Piły

Rozpoczęła działalność koalicja "Piła ponad podziałami". "Chcemy, żeby Piła była miastem otwartym, tolerancyjnym i miastem ludzi życzliwych" - mówią inicjatorzy ruchu.

Koalicja "Piła ponad podziałami" powstała z inicjatywy działaczy Stowarzyszenia Nigdy Więcej, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, pilskiego koła partii Razem, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Komitetu Obrony Demokracji. - Chcemy, żeby Piła była miastem otwartym, tolerancyjnym i miastem ludzi życzliwych. Jednocześnie sprzeciwiamy się wszelkiej dyskryminacji, braku tolerancji i wykluczeniu społecznemu - mówi Grzegorz Marciniak z ruchu "Piła ponad podziałami". - Mamy świadomość, że w Pile problem dyskryminacji nie jest aż tak duży, ale trzeba też pamiętać, że rosnąca liczba mieszkających i pracujących w Pile obcokrajowców jest niekiedy pretekstem do zachowań rasistowskich. Poprzez nasze działania chcemy uniknąć takich zachowań w Pile w przyszłości - dodaje Grzegorz Marciniak.

 

Koalicja "Piła ponad podziałami" powstała m.in. jako reakcja na niedawny rasistowski atak, do którego doszło w Pile. Przypomnijmy - w październiku 19-letni mieszkaniec Piły z wiatrówką i kastetem groził pracującemu w naszym mieście Hindusowi. W prokuraturze mężczyzna wyjaśniał, że - na podstawie wiedzy z Internetu - jest przekonany, że tacy ludzie jak mężczyzna który stał się jego ofiarą "krzywdzą kobiety i dzieci".

 

 

Działacze "Piły ponad podziałami" planują prowadzić akcje edukacyjne i organizować happeningi, które będą zwracały uwagę na problemy rasizmu, homofobii, nietolerancji i wykluczenia społecznego. - Będziemy też walczyć z hejtem w internecie - dodaje Izabela Milewska.

 

Sobotniej konferencji, podczas której inicjatorzy "Piły ponad podziałami" mówili o swoich planach przysłuchiwał się działacz Młodzieży Wszechpolskiej z Piły.  Zdaniem Wszechpolaków inicjatywa ta może sprawić, że Piła będzie postrzegana jako miasto, w którym problem rasismu jest znaczący. - W Pile to rozdmuchany problem. To wygląda trochę tak jak by inicjatorzy tego ruchu sami tworzyli problem, który chcą rozwiązać. Mamy w Pile chociażby kilka lokali gastronomicznych, prowadzonych przez obcokrajowców, pilanie stołują się w nich i nie ma żadnych sygnałów o nienawiści - mówi Michał Zimny z Młodzieży Wszechpolskiej. - Nie zabraniam nikomu promować tolerancji czy życzliwości. Chciałbym żeby ci ludzie byli tak życzliwi, na jakich siebie kreują i żeby świat zaczęli zmieniać od siebie. Ale mam wrażenie, że obecnie większą nienawiścią zioną w Pile osoby związane z tą liberalną stroną - dodaje Michał Zimny.

 

Twórcy ruchu "Piła ponad podziałami" zapraszają do koalicji wszystkich chętnych. Kontakt możliwy jest m.in. przez profil na Facebooku.

 

W trosce związanej z nasilającymi się w naszym kraju nastrojom- atakami na tle rasistowkim, wzrastajacą homofobią,...

Opublikowany przez Piła Ponad Podziałami na 18 listopada 2017
wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności