Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Galerie Miasto 19.11.2017 16:23

Skwer Ireny Sendlerowej. Córka bohaterki odwiedziła Piłę [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

Na skwerze nad Gwdą stanęła ławka z tabliczką upamiętniającą Irenę Sendlerową. Nasze miasto odwiedziła też córka bohaterki. "Dziś Irena Sendlerowa pewnie tworzyłaby korytarz humanitarny i próbowała pomagać tym, którzy są w potrzebie".

Imię Ireny Sendlerowej nadano skwerowi nad Gwdą u zbiegu ulic: Marii Konopnickiej, 11 Listopada i Bulwarów Chatellerault. Uchwałę w tej sprawie podjęli na październikowej sesji pilscy radni. Nadanie imienia jest jednym z punktów obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Piła jest w tym roku gospodarzem tego wydarzenia.

 

W niedzielnej uroczystości na skwerze Ireny Sendlerowej udział wzięła córka bohaterki - Janina Zgrzembska. - Irena Sendlerowa jest Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata. Otrzymała ten tytuł z Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem - instytucji, która honoruje tych którzy w najtrudniejszych czasach pomagali ludziom skazanym na zagładę. Czy my w dzisiejszych czasach możemy pomagać bliskim? Możemy. Możemy dzielić się tym co mamy - nawet szklanką herbaty czy talerzem zupy. Możemy też starać się pomagać sierotom z całego świata - mówiła w Pile Janina Zgrzembska. - Irena Sendlerowa mówiła, żeby jej nie nazywać bohaterką. Nie ma pomników wykutych w kamieniu, ale ma najpiękniejsze pomniki - szkoły jej imienia. O skwerach nie wiedziała, ale wszystko to widzi - dodała córka Ireny Sendlerowej.

 

- Zapytałem niedawno Janinę Zgrzembską co dzisiaj robiłaby jej mama. Ona bez wahania odpowiedziała, że dziś Irena Sendlerowa pewnie tworzyłaby korytarz humanitarny i próbowała pomagać tym, którzy są w potrzebie. Jeśli chcemy pielęgnować pamięć o Irenie Sendlerowej to powinniśmy zakasać rękawy i pomagać tym, którzy są w potrzebie - mówił w niedzielę w Pile Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

 

Na skwerze Ireny Sendlerowej w Pile stanęła ławka z tabliczką upamiętniającą bohaterkę. - Irena Sendlerowa jest drogowskazem, który pokazuje że trzeba być empatycznym i otwartym na drugiego człowieka. Jak sama mówiła - kiedy człowiek tonie, zawsze należy podać mu rękę. Każdy, kto przysiądzie na tej ławce będzie mógł pomyśleć, czy aby każdemy kto koło mnie tonie tę rękę podaję i czy jestem gotów - mówił Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

 

W czerwcu Sejm RP ustanowił rok 2018 rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". W przyszłym roku przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. - Tak naprawdę obchody tego roku Sendlerowej rozpoczynają się właśnie teraz w Pile - dodał Marek Michalak. 

 

Irena Sendlerowa była polską działaczką społeczną i charytatywną, uhonorowaną medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego i Orderem Uśmiechu. W czasie II Wojny Światowej budowana przez nią sieć ludzi i organizacji uratowała około 2500 żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. Za swoją działalność została aresztowana przez gestapo.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności