Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Miasto 20.11.2017 15:51

Piła „Miastem Przyjaznym Prawom Dziecka”

Prezydent Piły, Piotr Głowski i Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Fot. Życie Piły

Piła zyskała miano "Miasta Przyjaznego Prawom Dziecka". To właśnie w Pile odbyły się tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

Wydarzenie to pilski Urząd Miasta zorganizował z Biurem Rzecznika Praw Dziecka. W poniedziałek Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka i prezydent Piły Piotr Głowski odsłonili na budynku Regionalnego Centrum Kultury tablicę upamiętniającą obchody i informującą o przyznaniu Pile tytułu "Miasta Przyjaznego Prawom Dziecka".

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest w Polsce 20 listopada. - Uchwałę w tej sprawie - na wniosek Rzecznika Praw Dziecka - podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać - informuje biuro prasowe Rzecznika Praw Dziecka.

 

Stolicą praw dziecka Piła była przez ostatni tydzień. W tym czasie w mieście odbyło się wiele wydarzeń, debat, warsztatów i spotkań. Udział w nich wzięli m.in. społeczni doradcy Rzecznika Praw Dziecka - psycholog Dorota Zawadzka znana jako Super Niania, sędzia Anna Maria Wesołowska i córka Ireny Sendlerowej - Janina Zgrzembska. W tym czasie też Szkole Podstawowej numer 12 nadano imię Janusza Korczaka, a na skwerze na tyłach hotelu Gromada pojawiła się ławka z tabliczką upamiętniającą życie i działalność Ireny Sendlerowej.

 

W poniedziałek - na finał obchodów - w Regionalnym Centrum Kultury wystąpiła Majka Jeżowska. Program obchodów przewidywał też próbę bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu piosenki o prawach dziecka "Dziećmi jesteśmy tylko raz". Próba miała odbyć się w Parku na Wyspie, jednak ze względu na niesprzyjającą pogodę zrezygnowano z niej. - Tę próbę podejmiemy w Pile 1 czerwca. Dzięki temu Piła będzie jeszcze przez te kolejne miesiące obchodziła Dni Praw Dziecka - mówi Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności