Piątek, 23.03.2018 Imieniny obchodzą:  Feliks, Katarzyna, Piotr
Miasto Region 20.11.2017 20:35

Jest przetarg na dokumentację S10 Szczecin - Piła

Fot. Życie Piły

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi na opracowanie dokumentacji dla ekspresowej dziesiątki między Szczecinem a Piłą. GDDKiA musi m.in. zaktualizować przygotowaną kilka lat temu dokumentację.

Przetargi ogłosił szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prace przygotowawcze obejmą m.in. aktualizację opracowanej kilka lat temu dokumentacji dla odcinka Stargard - Piła. - Decyzja Środowiskowa jest ważna do 10 lat. Dlatego myśląc o przyszłej perspektywie będziemy przygotowywać do realizacji kolejne zadania na naszych drogach - mówi dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA, Łukasz Lendner. Uzyskanie decyzji środowiskowej, która określi między innymi przebieg drogi ekspresowej S10 planowane jest w 2019 roku. - Po uzyskaniu tej decyzji zlecimy opracowanie Koncepcji Programowej dla odcinka Stargard - Piła, będzie to kolejny krok w procesie przygotowania tej niezwykle ważnej dla regionu inwestycji - dodaje Łukasz Lendner.

 

Droga Krajowa nr 10 łączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z Warszawą. - Droga ta ma posiadać na odcinku od autostrady A6 (węzeł Szczecin Kijewo) do podwarszawskiego Wołomina klasę drogi ekspresowej. Obecnie na terenie województwa zachodniopomorskiego klasę drogi ekspresowej posiada jedynie obwodnica Stargardu o długości 13,4 km. W budowie jest obwodnica Wałcza o długości 17,8 km. Rozpoczęła się już też realizacja w formule projektuj i buduj II jezdni obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa, po jej zakończeniu jako droga ekspresowa zostanie oznakowany odcinek od granicy Miasta Szczecin do początku obwodnicy Stargardu. Także po zakończeniu realizowanych obecnie inwestycji będziemy mieli w regionie łącznie 44 kilometry drogi ekspresowej S10 - informuje GDDKiA.

 

Do realizacji pozostaje około 114 km drogi ekspresowej od Szczecina do granicy Miasta Szczecin (Zdunowo) oraz od końca obwodnicy Stargardu do początku obwodnicy Wałcza i od końca obwodnicy Wałcza do początku obwodnicy Piły (połączenie S10 i S11). - Fragmenty te wymagają przede wszystkim uzyskania decyzji środowiskowej, która określi przebieg drogi, jej podstawowe parametry techniczne i ustali warunki środowiskowe jej realizacji. W ramach dokumentacji na której opracowanie zostały właśnie ogłoszone przetargi zostaną wykonane wszelkie niezbędne do uzyskania decyzji środowiskowej opracowania. Po uzyskaniu Decyzji Środowiskowej zostanie zlecone opracowanie Koncepcji Programowej, która zgodnie z harmonogramem przygotowania inwestycji powinna być gotowa w 2021 roku - informuje GDDKiA.

 

To będzie tak naprawdę wstęp do inwestycji. Realizacja ekspresowej "dziesiątki" będzie uzależniona od pozyskania i zabezpieczenia pieniędzy na ten cel. Dopiero po tym będzie można ogłosić przetarg na budowę dróg.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności