Piątek, 23.03.2018 Imieniny obchodzą:  Feliks, Katarzyna, Piotr
Miasto 12.12.2017 21:21

Ku pamięci ofiar stanu wojennego. Rocznica 13 XII w Pile

Fot. Instytut Pamięci Narodowej

Uroczystości przy pomniku Solidarności, msza święta za Ojczyznę, manifestacja na placu Konstytucji oraz spotkanie z Joanną i Andrzejem Gwiazdami i wystawa fotograficzna "Biało-czerwona" - zobacz jak Piła uczci pamięć ofiar stanu wojennego.

13 grudnia 2017 roku, w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, a także 14 grudnia w Pile odbędzie się kilka wydarzeń związanych z tą rocznicą. Rozpocznie je organizowane przez Region Wielkopolska NSZZ "Solidarność", parafię pw. Świętej Rodziny, Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile, grupę Pilscy Patrioci, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych w Pile oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA spotkanie upamiętniające ofiary stanu wojennego. To w środę, 13 grudnia o godzinie 12.00 przy kamieniu - pomniku przy rondzie Solidarności w Pile.

 

Kilka godzin później - o 16.00 - w tym samym miejscu odbędą się uroczystości organizowane przez pilski Urząd Miasta.

 

Prezydent Miasta Piły zaprasza mieszkańców na spotkanie upamiętniające ofiary stanu wojennego.

Opublikowany przez Miasto Piła na 11 grudnia 2017

 

Na środowe popołudnie manifestację upamiętniającą ofiary stanu wojennego zapowiedzieli też działacze Komitetu Obrony Demokracji, którzy pod hasłem "Wolność ponad wszystko" spotkają się o 16.00 na placu Konstytucji 3 Maja w Pile. - 13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom wielkie cierpienie – izolację w obozach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy, inne represje, zaś dziesiątki niewinnych straciły życie. Najlepszą formą złożenia im hołdu jest zadbanie o to,aby ich ofiara nie poszła na marne, jest walka o demokratyczną Polskę, o wolność, o prawa człowieka i obywatela. Solidarnie bądźmy razem - apelują działacze KOD.

 

Stan wojenny i jego ofiary będziemy w Pile wspominać również w czwartek, 14 grudnia. O 18.00 w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Jana Bosko w Pile odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę. Godzinę później - o 19.00 - w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Okrzei rozpocznie się spotkanie z legendami Solidarności - Joanną i Andrzejem Gwiazdami oraz prezentacja albumu "Anna Walentynowicz 1929-2010". Z kolei o 20.00 - w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy ul. Okrzei w Pile - zostanie otwarta wystawa fotografii Marka Lapisa "Biało-czerwona". - Poznański dokumentalista Marek Lapis przez dziewięć lat realizował swój projekt "Biało-czerwona". Wziął na warsztat polskie barwy, by ukazać przemiany, jakie zaszły w kraju - mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia EFFATA, organizator wystawy.

 

Region Wielkopolska NSZZ "Solidarność" Parafia rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny w Pile Salezjańskie Stowarzyszenie...

Opublikowany przez EFFATA na 7 grudnia 2017

 

Informacje o stanie wojennym, relacje świadków, galerie i materiały filmowe poświęcone tamtym wydarzeniom dostępne są w specjalnym serwisie internetowym Instytutu Pamięci Narodowej.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności