Piątek, 23.03.2018 Imieniny obchodzą:  Feliks, Katarzyna, Piotr
Miasto 13.12.2017 14:05

Wojewoda chce zmienić nazwę ulicy 14 lutego w Pile

Fot. Życie Piły

Wojewoda Wielkopolski wydał zarządzenie zastępcze, w myśl którego ulica 14 lutego w Pile powinna zmienić nazwę. Sprawa ma związek dekomunizacją. Prezydent Piły mówi o nieporozumieniu i liczy, że Wojewoda wycofa się z tej decyzji.

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann podsumował dotychczasowe działania w sprawie ustawy dekomunizacyjnej i zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące prac nad zmianami nazw ulic. - Zweryfikowaliśmy prawie 30 tysięcy wszystkich nazw ulic w województwie, z czego do 140 mieliśmy wątpliwości. Obecnie sukcesywnie otrzymujemy opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, na podstawie których dokonujemy zmian. Do 13 grudnia zarządzeniem zastępczym zostało zmienionych 51 nazw - tłumaczył wojewoda.

 

Jak się okazuje Wojewoda miał zastrzeżenia co do ulicy 14 lutego w Pile. Przypomnijmy - pilska Rada Miasta chcąc zachować dotychczasową nazwę ulicy zmieniła tylko jej patrona. Dotychczasowa nazwa związana była z datą Powrotu Piły do Macierzy. Decyzją Rady Miasta - w związku z dekomunizacją - nowym patronem ulicy został Święty Walenty.

 

Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze, w myśl którego ulica 14 lutego w Pile powinna zmienić nazwę na ulicę kaprala Piotr Konieczki - żołnierza, który zginął w podpilskich Jeziorkach 1 września 1939 roku o godzinie 1.40.

 

Decyzja Wojewody nie ma jednak związku z wybiegiem Rady Miasta. Służby Wojewody tłumaczą to względami proceduralnymi. Jak dowiedział się portal Życie Piły w piśmie, które trafiło do Urzędu Miasta w Pile jest mowa o tym, że nazwa ulicy nie została zmieniona w ustawowym terminie. - To nie jest prawda, dotrzymaliśmy wszystkich terminów - mówi portalowi Życie Piły prezydent Piły, Piotr Głowski. - Wydaje mi się, że pracownicy Wojewody po prostu w tej kwestii pomylili się. Może to jest zwykłe niedopatrzenie. Z naszej strony wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - dodaje Piotr Głowski.

 

Prezydent Piły zapowiada, że sprawa wróci do Wojewody. - Błędy się zdarzają. Wojewoda będzie mógł wycofać się z tej decyzji - mówi Piotr Głowski. Jeśli Wojewoda jednak nie zmieni decyzji pilski Urząd Miasta najprawdopodobniej wniesie w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Zmiany nazw ulic w całym kraju konieczne były w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną, czyli ustawą "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki".

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności