Czwartek, 24.05.2018 Imieniny obchodzą:  Cieszysława, Jan, Joanna
Miasto 19.12.2017 21:53

Betlejemskie Światło Pokoju w Pile [ZDJĘCIA]

Fot. materiały prasowe ZHP/ www.swiatlo.zhp.pl

Do pilskich urzędów i instytucji dotarło harcerskie Betlejemskie Światło Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju to symbol braterstwa, jedności i pokoju. Po raz pierwszy akcję zorganizowano w 1986 roku w Linz w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję - ORF. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. - Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich - informuje Związek Harcerstwa Polskiego, który w Polsce akcję organizuje od 1991 roku. 

 

ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii. 

 

Betlejemskie Światło Pokoju dociera też do wielu miejsc w Polsce. W  naszym regionie akcję prowadzi Komenda Hufca ZHP Piła. Władze pilskiego ZHP z Betlejemskim Światłem Pokoju dotarły m.in. do Urzędu Miasta w Pile, Starostwa Powiatowego i Komendy Powiatowej Policji w Pile.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności