Piątek, 23.03.2018 Imieniny obchodzą:  Feliks, Katarzyna, Piotr
Miasto 11.01.2018 14:18

Hospicjum w Pile jeszcze w tym roku? Są pieniądze na budowę

Fot. Życie Piły

Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej otrzymało unijną dotację na budowę hospicjum w Pile. Placówka przy ul. Królewskiej ma powstać jeszcze w tym roku.

- To jest dla nas ogromna radość - mówił w czwartek na konferencji w Urzędzie Miasta Paweł Wiszniewski z Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Kilkadziesiąt minut wcześniej okazało się bowiem, że Zarząd Województywa Wielkopolskiego przyznał Towarzystwu ponad 5,5 miliona złotych unijnej dotacji na budowę hospicjum.

 

- To wspaniały dzień i krok milowy w budowie domu dla ludzi chorych i niepełnosprawnych. Nasze wspólne kilkuletnie starania o przygotowanie inwestycji, zdobycie finansowania dla budowy Hospicjum w Pile właśnie dobiegły końca. Gratuluję doktorowi Pawłowi Wiszniewskiemu, pani Józefie Wiśniewskiej oraz pozostałym członkom Towarzystwa tego sukcesu. Cieszę się, że mogłem Państwu przez ostatnie lata na tym etapie towarzyszyć i pomagać - mówił podczas konferencji prezydent Piły, Piotr Głowski.

 

W 2014 roku miasto przekazało Towarzystwu działkę przy ul. Królewskiej, na której stanie hospicjum. TPCh ma już też wszelkie dokumenty, niezbędne do rozpoczęcia budowy. - Mamy zabezpieczoną nieruchomość, pozwolenie na budowę, projekt i kosztorys - tłumaczy Józefa Wiśniewska z Towarzystwa Pomocy Chorym.

 

Całkowity koszt budowy hospicjum szacuje się na około 6,5 miliona złotych. Pieniądze na wkład własny TPCh pozyskało przez ostatnie lata m.in. podczas ulicznych zbiórek i wpłat z 1%.

 

Pilskie hospicjum ma być obiektem na 40 łóżek, z czego 30 łóżek będzie miało status opiekuńczo-leczniczych, a 10 - hospicyjnych dla dorosłych i dzieci. Inwestycja obejmuje budowę obiektu wolnostojącego, parterowego. W ramach projektu zostanie również zrealizowany zakup i montaż wyposażenia medycznego.

 

Budowa hospicjum powinna zakończyć się z końcem tego roku, najpóźniej na początku roku 2019.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności