Poniedziałek, 28.05.2018 Imieniny obchodzą:  Augustyn, Jaromir, Wiktor
Kultura Miasto VIDEOnews 19.01.2018 15:23

Są pieniądze na ratowanie zabytkowych organów [VIDEO]

Fot. www.SwietaRodzina.pila.pl

Piła przekaże 400 tysięcy złotych na remont zabytkowych organów w kościele pw. Świętej Rodziny. Ten wyjątkowy instrument trzeba ratować, ponieważ został zaatakowany przez szkodniki.

 

Organy w kościele Świętej Rodziny w Pile zbudowała w 1920 roku firma organmistrzowska Paula Voelknera z Bydgoszczy. Instrument posiada 32 głosy, rozmieszczone pomiędzy dwa manuały i wiatrownicę pedałową. Jest również wyposażony w tzw. szafę ekspresyjną II Man. - Największą wartością tego instrumentu jest to, że do dziś został zachowany w tej swojej stylistyce instrumentu romantycznego. To przepiękny, romantyczny instrument, w którym wszystkie piszczałki są oryginalnymi piszczałkami Voelknera. Drugiego takiego instrumentu w tym regionie nie ma - mówi Jan Drozdowicz, którego firma zajmuje się renowacją organów.

 

Instrument musi przejść gruntowny remont, ponieważ został zaatakowany przesz szkodnika - owada kołatka. - Pojawiała się wigloć i chłód, a to stanowiło bardzo dobre siedlisko dla kołatka, który mocno zaatakował ten instrument - tłumaczy Jan Drozdowicz. 

 

Całkowity koszt remontu organów to około 500 tysięcy złotych. Parafia Świętej Rodziny sama zebrała ponad 50 tysięcy złotych. Teraz miasto dokłada do renowacji 400 tysięcy złotych. - Musimy dbać o każdy z nielicznych zabytków, jakie mamy w Pile. Odrestaurowanie tego niezwykłego instrumentu umożliwi nam organizowanie we współpracy z Parafią pw. Świętej Rodziny różnego rodzaju koncertów i festiwali muzyki organowej - mówi prezydent Piły, Piotr Głowski.

 

O przekazaniu pieniędzy zadecydują na najbliższej sesji miejscy radni. W ubiegłym roku na wniosek prezydenta Piotra Głowskiego Rada Miasta Piły podjęła uchwałę  w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Dokument ten umożliwia zarządcom i właścicielom różnego rodzaju obiektów wpisanych do rejestru zabytków, ubieganie się o wsparcie finansowe na ich renowację. Jedynym podmiotem, który złożył wniosek, jest właśnie Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny.

 

Remont organów powinien zakończyć się do końca 2018 roku. - Jeśli wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z planem organy ponownie zagrająw grudniu. Odrestaurowany instrument oprócz liturgii będzie gromadził pilan podcas podczas koncertów i festiwali muzyki organowej, które będę organizowane przez Parafię i Regionalne Centrum Kultury - informuje pilski Urząd Miasta.

 

Parafia pw. Świętej Rodziny cały czas zbiera pieniądze na renowację organów. Ofiary można wpłacać w biurze parafialnym lub na rachunek bankowy:


Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile
ul. Św. Jana Bosko 1
64-920 Piła
numer konta: 16 1020 3844 0000 1102 0050 7400
z dopiskiem: Na remont organów

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności