Czwartek, 24.05.2018 Imieniny obchodzą:  Cieszysława, Jan, Joanna
Miasto 31.01.2018 10:24

Więcej kobiet w nazwach ulic, rond i skwerów w Pile

Fot. Życie Piły

Radni pilskiej Rady Miasta przyjęli deklarację w myśl której ulice, ronda i skwery w mieście mają być nazywane imionami zasłużonych kobiet. W ten sposób Piła wpisuje się w obchody Roku Praw Kobiet.

Przyjęta podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Piły deklaracja mówi o "woli nadawania w 2018 roku ulicom i placom, będącym drogami publicznymi, drogom wewnętrznym, skwerom oraz innym obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej położonym w Pile nazw upamiętniających zasłużone postaci kobiet".

 

- Obecnie występuje duża dysproporcja w zakresie nazywania ulic, placów i skwerów położonych w Pile, dotycząca uhonorowania poszczególnych postaci kobiet i mężczyzn. Jedynie około 6% nazw upamiętniających osoby odnosi się do kobiet - czytamy w uzasadnieniu deklaracji.

 

Deklaracja ma związek z tym, że rok 2018 jest w Polsce Rokiem Praw Kobiet. Decyzję w tej sprawie w czerwcu ubiegłego roku podjął parlament. - Ma to związek z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Uchwała przypomina, że 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Posłowie zaznaczyli, że Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła Kobietom pełnię praw wyborczych. Ustanowienie roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Sejm RP wyraża uznanie dla pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie - czytamy na stronach internetowych Sejmu RP.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności