Poniedziałek, 28.05.2018 Imieniny obchodzą:  Augustyn, Jaromir, Wiktor
Galerie Miasto 06.02.2018 16:38

Tak powstawała Ławeczka Staszica [ZDJĘCIA]

Fot. Facebook/ Norbert Sarnecki

Autor Ławeczki Staszica, która stoi na placu Konstytucji 3 Maja w Pile opublikował zdjęcia dokumentujące jej powstawanie. Zobacz jak wyglądała praca nad Ławeczką Staszica.

Autorem Ławeczki Staszica jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby - dr Norbert Sarnecki.

 

Ławeczkę, która stoi na placu Konstytucji 3 Maja w Pile odsłonięto oficjalnie 9 października 2017 roku. CZYTAJ WIĘCEJ: Usiądź przy Staszicu. „Przynosi szczęście” [ZDJĘCIA]

 

- Ławeczka przedstawia osobę Stanisława Staszica podczas przeglądania pierwszego wydania jego dzieła „Przestrogi dla Polski”, unoszącego zamyślony wzrok znad  lektury w stronę osoby, który przysiada obok niego. W zamyśle Autora gest ten tworzy interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni. Jako że Staszic kształcił się w Paryżu - ubrany jest we francuski strój, model z  roku 1812. Konstrukcja ławki na której przedstawiona jest postać nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 roku oraz pałacu w Nieborowie i innych z tego okresu - informuje pilski Urząd Miasta.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności