Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Miasto 14.02.2018 20:50

73. Rocznica Powrotu Piły do Macierzy

Fot. Życie Piły

"W 1945 roku można było poczuć pierwszy zew wolności. Bardzo pozorny, ponieważ brak suwerenności i decyzje podejmowane przez zwycięskie narody nie pozwalały na niezależne funkcjonowanie naszego kraju, a co za tym idzie poszczególnych jego miast, w tym Piły" - mówiła wiceprezydent Piły, Beata Dudzińska.

Uroczystości związane z 73. Rocznicą Powrotu Piły do Macierzy odbyły się w środę, 14 lutego o 12.00 pod pomnikiem na placu Zwycięstwa. 

 

- Mijają 73 lata od odzyskania przez nasze miasto wolności. Dokładnie 73 lata temu, po 174 latach Piła powróciła do Macierzy i ponownie znalazła się w granicach Państwa Polskiego. W 1945 roku można było poczuć pierwszy zew wolności. Bardzo pozorny, ponieważ brak suwerenności i decyzje podejmowane przez zwycięskie narody nie pozwalały na niezależne funkcjonowanie naszego kraju, a co za tym idzie poszczególnych jego miast, w tym Piły. Czasy powojenne, przesiąknięte socjalizmem i komunizmem, były lepsze niż wojna i hitlerowskie rządy, jednak nie dawały pewnej wolności. Ta przyszła dopiero w 1989 roku, kiedy to Polacy doczekali się upragnionej transformacji ustrojowej. Pilanie poczuli wolność. Wolność, która jest największym z ludzkich pragnień życia bez cenzury i możliwość samodzielnego dokonywania wyborów, swobodnego rozwoju (...) Dziś w tym miejscu oddajemy hołd bohaterom, którzy stanęli na polu walki z wrogiem hitlerowskim, oddając życie za kraj, za polskie i pilskie ziemie. Wspominając ich ofiarę winni jesteśmy kontyunujacę idei, za którą wówczas zginęli. Pamięć tej trudnej historii powinna skłaniać do refleksji i uszanowania wolności wciąż młodej demokracji. Budowania postaw patriotycznych opartych na pokoju wewnętrznym pozwalającym z dumną promować ojczyznę na świecie. Zadanie nieproste. Jak mawiał polski duchowny Stefan Wyszyński: "Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej" - mówiła podczas uroczystości zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska.

 

Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem na placu Zwycięstwa, delegacje przejechały na cmentarz wojenny w Pile - Leszkowie.

 

W środę dla mieszkańców Piły otwarto też znajdujący się na placu Zwycięstwa schron, w którym członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Fortyfikacyjnego "Przedmoście Piła" zapoznawali pilan z historią miasta.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności