Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Bezpieczeństwo i prawo 21.02.2018 16:38

Poród po amfetaminie. Ciężarne kobiety pod wpływem narkotyków

Fot. Życie Piły

W lutym w Pile urodziły dwie kobiety, które były pod wpływem narkotyków. Jedna z matek ma 23 lata, druga - 17.

O tych zdarzeniach szpital poinformował policję, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i sąd. - Zostaliśmy poinformowani, że w organizmie 23-letniej mieszkanki Piły, która urodziła dziecko znajdowały się substancje psychotropowe w postaci amfetaminy. Teraz czekamy na szczegółowe wyniki badań krwi matki i dziecka, ale już wszczęliśmy w tej sprawie postępowanie w kierunku narażenia dziecka na niebezpieczeństwo - mówi podkom. Żaneta Kowalska z Komendy Powiatowej Policji w Pile. 

 

Jak się okazuje - 23-latka ma już trójkę dzieci. Decyzją sądu wszystkie dzieci zostały oddane pod opiekę babci. 

 

To jednak nie pierwszy taki przypadek. - Tylko w lutym mieliśmy dwie takie sytuacje. W przypadku 23-letniej matki był to poród o czasie, siłami natury. Badania wykazały jednak, że kobieta była pod wpływem substancji psychoaktywnych. Wcześniej mieliśmy do czynienia z młodą, 17-letnią matką. To był poród przedwczesny, w 33. tygodniu ciązy. Urodził się wcześniak, a w organizmie matki również potwierdzono obecność substancji psychoaktywnych - mówi dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile, Rafał Szuca.

 

Dziecko 23-letniej kobiety zostało wypisane ze szpitala i trafiło pod opiekę babci. Wcześniak urodzony przez 17-latkę do dziś przebywa w szpitalu. Dziś ciężko jednak stwierdzić, czy przedwczesny poród był wynikiem zażycia przez matkę narkotyków. Trudno też określić jakie będą konsekwencje zażywania narkotyków przez ciężarne kobiety. - Trzeba poczekać, żeby pewne rzeczy ocenić. Konsekwencje tego mogą ujawnić się nawet po kilku latach - dodaje Rafał Szuca. 

 

O losie dzieci i ich matek, które będąc w ciąży zażywały narkotyki zadecyduje sąd.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności