Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Miasto 23.02.2018 12:32

Miasto przejęło lotnisko. Akt notarialny podpisany

Fot. Życie Piły

Gmina Piła stała się już oficjalnie właścicielem terenów po byłym lotnisku wojskowym. W piątek w Pile przedstawiciele miasta i Wojewody Wielkopolskiego podpisali akt notarialny.

Przypomnijmy - o staraniach przejęcia przez Gminę Piła terenów byłego lotniska wojskowego mówiło się od przełomu 2014 i 2015 roku, kiedy to w grudniu 2014 roku władze powiatu pilskiego podjęły decyzję o zrzeczeniu się lotniska na rzecz Skarbu Państwa. Ówczesny starosta pilski, Franciszek Tamas, tłumaczył wtedy, że powiatu nie stać na dalsze inwestycje i utrzymanie lotniska. Ruch ten oburzył działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy powtarzali, że to zaprzepaszczenie wydanych już pieniędzy i szans na rozwój gospodarczy Piły i regionu. Platforma apelowała do nowych władz powiatu o zmianę decyzji. Przedstawiciele zarządu powiatu podpisali jednak akt notarialny, na mocy którego powiat ostatecznie zrzekł się terenów byłego lotniska.

 

Wtedy właśnie do gry postanowiła wkroczyć gmina Piła, która rozpoczęła starania o przejęcie lotniska na zasadzie darowizny. Po kilku latach starań, w piątek, 23 lutego 2018 w Pile podpisano akt notarialny, na mocy którego miasto przejęło tereny lotniska.

 

Trwa odczytanie aktu notarialnego przyjęcia darowizny nieruchomości stanowiących byłe lotnisko wojskowe. Więcej szczegółów niebawem.

Opublikowany przez Miasto Piła na 23 lutego 2018

 

Zgodnie z głoszonymi wcześniej planami miasto chce doprowadzić do zmiany statusu pilskiego lądowiska na lotnisko general aviation. A zmiany te - jak deklarował w listopadzie 2016 roku prezydent Piły - mogą kosztować około półtora miliona złotych. Nie należy jednak spodziewać się, że w Pile powstanie terminal lotniczy z odprawami i że z lotniska będą odlatywały samoloty pasażerskie tanich linii lotniczych. - Nigdy nie chodziło nam o tego typu lotnisko. Mówimy o zupełnie innej kategorii. Nastawiamy się na takie osoby, które już dziś korzystają z pilskiego lotniska, a to głównie biznesmeni - przylatują tu i przesiadają się do samochodu. To będą inwestycje w bezpieczeństwo, czyli przede wszystkim ogrodzenie terenu lotniska i docelowo system GPS - tłumaczył prezydent Piły Piotr Głowski.

 

Dziś pilskie lotnisko, które wciąż ma status lądowiska, obsługuje kilka tysięcy operacji lotniczych rocznie. - Operacja lotnicza to każdy start i każde lądowanie samolotów i szybowców. W tych statystykach nie są brane pod uwagę starty paralotniarzy - powiedział Życiu Piły dyrektor Aeroklubu Ziemi Pilskiej, Sławomir Palus. A z pilskiego lądowiska regularnie korzystają m.in. przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy w Pile i okolicach. - Największym samolotem jaki tu lądował i startował był jak do tej pory odrzutowiec Beechcraft Hawker 400. Przylatuje nim do nas regularnie biznesmen z Danii - dodaje Sławomir Palus.

 

Więcej informacji o przejęciu przez miasto lotniska - wkrótce w Życiu Piły.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności