Wtorek, 22.05.2018 Imieniny obchodzą:  Emil, Helena, Jan
Kultura Miasto 04.03.2018 10:25

Oscar dla „Twojego Vincenta”? Gulaczyk: „Nominacja to już sukces”

Robert Gulaczyk jako Vincent van Gogh w filmie "Twój Vincent". Fot. materiały prasowe

Robert Gulaczyk, który w filmie "Twój Vincent" wcielił się w postać Vincenta van Gogha swoją przygodę z aktorstwem rozpoczynał w Teatrze Wirtualnym w Pile. Jak ocenia szanse tej produkcji na Oscara?

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles odbędzie się jubileuszowa, 90. gala wręczenia Oscarów. W kategorii "najlepszy pełnometrażowy film animowany" o statuetkę walczy polsko-brytyjska koprodukcja "Twój Vincent". W filmie tym w rolę Vincenta van Gogha wcielił się pochodzący z Trzcianki aktor Robert Gulaczyk. 

 

- Uważam, że sama nominacja do Oscara już jest olbrzymim wyróżnieniem. Tak naprawdę rozgrzewa to emocje obserwatorów, a cała ekipa która uczestniczyła w tej produkcji już czuje się mocno nagrodzona. Wiadomo oczywiście, że każdy by chciał, ale to jest taki świat, który rządzi się swoimi prawami - mówi Robert Gulaczyk. - "Twój Vincent" moim zdaniem jest produkcją przełomową. Jak powiedział mój kolega z teatru - gdyby dostał Oscrara to by zmieniło podejście do animacji wysokobudżetowej. Może dzięki temu takie wytwórnie jak Dreamworks, Pixar czy Disney otworzyłyby się na inny rodzaj animacji. Jeżeli tego Oscara nie będzie to mogą to przemilczeć i traktować ten film jako ciekawostkę, która wydarzyła się w historii kina - dodaje.

 

Robert Gulaczyk przyznaje też, że i dla niego film "Twój Vincent" był produkcją przełomową. - Poza tym, że ten film jest wyróżniany i nagradzany to powtarzam, że ja największą nagrodę od tego filmu już dostałem i nic nie może się z tym równać - wzrosła moja pewność siebie i zdałem sobie sprawę jak istotne jest to dla aktora - tłumaczy Gulaczyk.

 

"Twój Vincent" to brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską z 2017 roku w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Opowiada burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć. Jest osnuty na kanwie jego obrazów, a narracja jest prowadzona przez znajomych malarza - postaci występujące na jego portretach, które w formie wywiadów wyjaśniają przebieg zdarzeń. Fakty z życia van Gogha zostały ustalone m.in. na podstawie 800 napisanych przez niego listów.

 

 

Robert Gulaczyk przygodę z aktorstwem rozpoczynał w Pile. - Chodziłem do Liceum przy ul. Wincentego Pola. W połowie nauki polonistka poleciła mi, żebym udał się do Teatru Wirtualnego prowadzonego w domu kultury przez Ewelinę Wyrzykowską i spróbował swoich sił w aktorstwie. I tak to się potoczyło. Po około dwóch latach spędzonych w Teatrze Wirtualnym podjąłem decyzję, że będę próbował dostać się do szkoły teatralnej. Wiedziałem, że odsiew jest dosyć duży więc składałem też papiery na inne kierunki jak geodezja czy informatyka. Ale cieszę się, że wyszło tak jak wyszło, bo znalazłem swoją pasję - mówi Robert Gulaczyk.

 

"Twój Vincent" był debiutem filmowym Roberta Gulaczyka. Jeszcze w tym roku aktora zobaczymy też na wielkim ekranie w filmie "Outsider" w reżyserii Adama Sikory. Robert Gulaczyk zaangażował się też w kolejny projekt filmowy Telewizji Asta traktujący o Powstaniu Wielkopolskim. Mowa o filmie: "Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież". Gulaczyk wcielił się w nim w rolę porucznika Kowalskiego. - Po grudniowym specjalnym pokazie filmu "Twój Vincent" w Pile podeszli do mnie Paweł Różycki i Tomasz Janczar z Telewizji Asta i zaproponowali mi współpracę. Zaimponowali mi swoją pasją, a ja uwielbiam pracować z takimi ludźmi. To co mi zaproponowali było po prostu fajne. Tak trafiłem na plan tej produkcji - mówi Gulaczyk. Premiera filmu "Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież" odbędzie się jeszcze w tym roku.

 

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności