Poniedziałek, 19.03.2018 Imieniny obchodzą:  Bogdan, Józef
Miasto Region 07.03.2018 14:55

Pociągiem do Poznania - z przesiadką na autobus

Fot. Piotr Chamczyk

Rozpoczyna się kolejny etap prac przy modernizacji linii kolejowej z Piły do Poznania. Na części trasy wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Zmienią się też trasy pociągów dalekobieżnych.

Nowa organizacja ruchu kolejowego wejdzie w życie w niedzielę, 11 marca. - Zmiany te wprowadzamy ze względu na zakres i charakter prac przy modernizacji. To kolejny, ważny etap prac na jednotorowym odcinku z Wargowa do Obornik - m.in. wymiana torów i rozjazdów. Roboty obejmą przystanek Oborniki Miasto oraz budowę peronu na nowym przystanku w Bogdanowie. Wyremontowany zostanie wiadukt i most na Warcie. Będzie układany światłowód i montowane urządzenia teletechniczne na peronach - tłumaczy Zbigniew Wolny z PKP PLK S.A. - W tym czasie, do 4 maja pasażerowie pociągów regionalnych pojadą zastępczą komunikacją autobusową na odcinku Oborniki Wielkopolskie - Wargowo, natomiast składy dalekobieżne skierowane zostaną trasą przez Krzyż lub Stargard - dodaje Zbigniew Wolny. 

 

- Zmiany w organizacji ruchu kolejowego w tym czasie sprawią, że niestety dwa z trzech pociągów Intercity kursujących tą trasą ominą Piłę. IC Malczewski i TLK Gwarek z/do Poznania pojadą przez Krzyż i Stargard. Pozostanie jedynie IC Szkuner z Kołobrzegu do Katowic, który odcinek do Poznania pokona przez Krzyż, co wydłuży czas jazdy o około 35 minut - tłumaczy miłośnik kolei, Piotr Chamczyk.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych przewoźników i na www.portalpasazera.pl.

 

Kolejne - jeszcze większe - zmiany w organizacji ruchu kolejowego czekają nas od 5 maja. Od tego dnia do końca sierpnia wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odciku Piła - Oborniki Wielkopolskie.

 

- Modernizacja 94-kilometrowej linii skróci czas przejazdu z Poznania do Piły o około 40 minut – z około 2 godzin do 1 godziny i 20 minut. Wybudowane zostaną 4 przystanki: Poznań Podolany, Złotniki Grzybowe, Złotkowo i Bogdanowo. Przebudowane zostaną stacje: Złotniki, Wargowo, Oborniki Wielkopolskie, Rogoźno Wielkopolskie, Budzyń, Chodzież, Dziembówko, Piła oraz przystanki: Poznań Strzeszyn, Golęczewo, Chludowo, Oborniki Miasto, Rożnowo, Parkowo, Tarnowo Rogozińskie, Sokołowo Budzyńskie, Ostrówki koło Chodzieży, Milcz, Piła Kalina. Wszystkie obiekty będą wyposażone w nowe wiaty i siedzenia. Komfortową obsługę zapewni także czytelne oznakowane, system informacji oraz oświetlenie. Dla osób o ograniczonej mobilności na wszystkich stacjach i przystankach przewidziane są udogodnienia. Na stacjach w Chodzieży i Pile wyremontowane będą przejścia pod torami. Tunel w Pile będzie wyposażony w windy - dodaje Zbigniew Wolny. 

 

 

Po oddaniu do użytku zmodernizowanej w całości trasy kolejowej Piłę z Poznaniem ma połączyć dwa razy więcej pociągów niż obecnie. - My jako samorząd województwa, organizator przewozów regionalnych, na tej linii uruchamiamy obecnie jedneaście par pociągów w ciągu dobry. To jest bardzo mało. Ta linia jest najmniej eksploatowana właśnie przez jej stan techniczny. Ale naszym zamiarem - i to mogę potwierdzić oficjalnie - jest to, że po zmodernizowaniu tej linii zamówimy tu przynajmniej podwojoną liczbę połączeń. Mówimy o dwudziestu, a nawet ponad dwudziestu parach pociągów na dobę - mówił w sierpniu 2017 roku w Pile wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

 

Remont linii kolejowej Piła - Poznań ma zakończyć się najpóźniej w grudniu 2019 roku. Modernizacja linii jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego. Wartość projektu to około 500 milionów złotych netto. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej to około 425 milionów złotych netto, tj. 85% wartości zadania.

 

Przypomnijmy - w październiku 2015 roku zakończył się remont budynku dworca PKP Piła Główna. Polskie Koleje Państwowe przywróciły mu dawny, zabytkowy charakter. Pod nadzorem konserwatora zabytków zostały odrestaurowane elewacje i pomieszczenia wewnątrz obiektu. Pilski dworzec został też w końcu dostosowany do osób niepełnosprawnych - zainstalowano windę, a plan dworca został opisany także w języku Braile'a. Na dworcu stanęły również elektroniczne tablice informacyjne z dotykowymi ekranami. Na terenie zmodernizowanego dworca powstał też parking na kilkadziesiąt aut. ZOBACZ ZDJĘCIA: Pilski dworzec po modernizacji.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności