Wtorek, 22.05.2018 Imieniny obchodzą:  Emil, Helena, Jan
Biznes Miasto 08.03.2018 13:59

Zakaz handlu w niedziele. Galerie w Pile i tak będą otwarte

Fot. Życie Piły

Przed nami pierwsza niedziela od wejścia w życie ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Mimo to, największe galerie handlowe w Pile i tak będą otwarte. Czynne w nich będą jednak tylko niektóre punkty.

Decyzją parlamentarzystów od 1 marca 2018 handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany - początkowo do dwóch niedziel w miesiącu. W 2019 roku handel będzie mógł odbywać się w jedną niedzielę w miesiącu, a od 2020 roku zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele.

 

Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od zakazu handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. W ustawie zapisano też, że w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godziny 14.00.

 

Z zakazu wyłączone są m.in. małe sklepy, w których będą pracować właściciele oraz placówki na dworcach, które - zgodnie z przepisami - mogą handlować w niedziele, ale tylko w zakresie związanym z obsługą podróżnych. Zakaz nie obejmuje też stacji benzynowych, aptek, sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami a także kwiaciarni i placówek zlokalizowanych w hotelach, szpitalach i instytucjach kultury.

 

Niedziela, 11 marca będzie pierwszym w tym roku dniem z zakazem handlu w myśl nowej ustawy. Mimo to największe centra handlowe w Pile i tak będą otwarte. - W marcu VIVO! będzie czynne w każdą niedzielę. 11 i 18 marca [dni obowiązywania zakazu handlu - przyp. red.] centrum otwarte będzie w godzinach 12.00 - 20.00. Zapraszamy do strefy restauracyjno-usługowo-rozrywkowej - informują przedstawiciele galerii handlowej VIVO! Piła.

 

W niedzielę otwarta będzie też galeria Atrium Kasztanowa. - Czynne będą lokale, których zakaz prowadzenia handlu w niedzielę nie dotyczy. Mam tu na myśli między innymi restauracje, cukiernie, apteki czy kina. Warto też zaznaczyć, że w inne dni tygodnia dopuszczamy możliwość wydłużenia godzin otwarcia centrum handlowego jeśli najemcy zwrócą się do nas z takimi wnioskami - mówi Monika Frukowska, dyrektor Atrium Kasztanowa.

 

W niedzielę z zakazem handu zakupów nie zrobimy za to w centrum handlowym IBI. Nieczynne będzie też Tesco przy ul. Bydgoskiej w Pile, a w sobotę, 10 marca Tesco czynne będzie do 23.00. 

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności