Czwartek, 24.05.2018 Imieniny obchodzą:  Cieszysława, Jan, Joanna
Galerie Miasto 25.03.2018 21:10

Danuta Siedzikówna upamiętniona. Pomnik „Inki” w Pile

Fot. Życie Piły

Przy kościele pw. Świętej Rodziny w Pile odsłonięto i poświęcono pomnik bohaterki Polskiego Państwa Podziemnego, Danuty Siedzikówny - "Inki".

Danuta Siedzikówna - "Inka" - bohaterka Polskiego Państwa Podziemnego była sanitariuszką V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Za działalność w AK została skazana na śmierć przez komunistyczną władzę. Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku. Jej życie i działalność upamiętniono już w Pile. W kościele pw. Świętej Rodziny znajduje się pamiątkowa tablica i urna z ziemią z grobu "Inki". CZYTAJ WIĘCEJ: Piła: Rodzina „Inki” na uroczystości ku jej pamięci.

 

W niedzielę, 25 marca na placu przy kościele pw. Świętej Rodziny w Pile odsłonięto pomnik "Inki". Pieniądze na ten cel pochodziły z publicznej zbiórki.

 

- "Inka" stała się przez ostatnie lata ikoną całego pokolenia młodych i dzielnych Polaków, którzy nie umieli żyć na kolanach, nie chcieli patrzeć, jak niszczy się naszą wiarę i kulturę. Do końca walczyli o wpojony w ich serca świat wartosci, któremu pozostali wierni - mówił podczas nabożeństwa poprzedzającego poświęcenie pomnika ksiądz Jarosław Wąsowicz.

 

 

Uroczystość zakończyła VI Pilskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ramach których w Pile odbył się też m.in. Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności