Poniedziałek, 28.05.2018 Imieniny obchodzą:  Augustyn, Jaromir, Wiktor
Bezpieczeństwo i prawo Miasto 08.04.2018 14:37

Tynk ze starej przepompowni spadł na chodnik [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

Na fragment chodnika wzdłuż ulicy 11 Listopada w Pile spadł tynk z budynku dawnej przepompowni. Straż Miejska zabezpieczyła miejsce zdarzenia.

Na szczęście tynk z budynku dawnej przepompowni odpadł w momencie, gdy na chodniku nie było pieszych i nikomu nic się nie stało. Straż Miejska zabezpieczyła miejsce wyłączając z użytkowania fragment chodnika.

 

O zdarzeniu poinformowano właściciela budynku, bo to na nim ciąży obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia obiektu. Budynek dawnej przepompowni jest własnością jednego z pilskich przedsiębiorców. Obiekt - zgodnie z wiszącym na nim bannerem - jest obecnie do wynajęcia.

 

Budynek dawnej przepompowni od lat stoi nieużywany. Miejskie władze nie mają jednak narzędzi do tego, by skutecznie zmusić właściciela do działania, podobnie jak w przypadku pozostałości po domu handlowym przy al. Wojska Polskiego i innych tego typu obiektów.

 

 

Budynek dawnej przepompowni jest objęty ochroną konserwatorską. Powstał na początku XX wieku. Jak informuje pilski Urząd Miasta - "stanowi przykład architektury przemysłowej, operującej bogatym detalem architektonicznym, czerpiącym z ikonograficznych źródeł średniowiecznych. Obiekt posiada charakterystyczne pilastry, ceglane gzymsy, lizeny, okulusy, „sterczykowate” narożniki. W znaczący sposób kształtuje krajobraz kulturowy miasta Piły, świadczy o historii miasta, jest elementem budowy tożsamości społeczności lokalnej. Przepompownia funkcjonowała do 1986 roku. Jej funkcję przejęła wybudowana na sąsiednim terenie nowa przepompownia ścieków".

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności