Poniedziałek, 28.05.2018 Imieniny obchodzą:  Augustyn, Jaromir, Wiktor
Galerie Miasto 13.04.2018 15:51

Dęby Pamięci dla ofiar Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

Fot. Aleksandra Kramkowska/ UM Piła

Wzdłuż ulicy Kusocińskiego w Pile posadzono Dęby Pamięci, poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej - członkom rodzin Pilskiej Rodziny Katyńskiej.

Uroczystość odbyła się w piątek 13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody - z udziałem Wojska Polskiego - rozpoczęły się w południe pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu na placu Staszica w Pile. 

 

Podczas swojego wystąpienia prezydent Piły, Piotr Głowski przybliżył sylwetki ofiar Zbrodni Katyńskiej, których bliscy związani są z Piłą. Mówił też o roli Rodzin Katyńskich w utrwalaniu pamięci o tych tragicznych wydarzeniach sprzed lat. - To właśnie rodziny ofiar broniły prawdy o Katyniu, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa. Prawdy, która przez wiele lat była ukrywana i niedostępna. I za tę obronę prawdy o zbrodni katyńskiej i niezłomność w dążeniu do niej chciałbym Rodzinom Katyńskim z całego serca podziękować  - mówił Piotr Głowski.

 

Prezydent Piły nawiązał też do katastrofy smoleńskiej, podkreślając konieczne jego zdaniem przywrócenie równowagi w upamiętnianiu tych wydarzeń. - W ostatnich latach Dzień Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej został przysłonięty przez inne, współczesne nam wydarzenie. Tragedia sprzed 8 lat zdominowała dyskurs i chyba zachwiano proporcje pamięci. Katyń zaginął gdzieś w katastrofie smoleńskiej. Tym bardziej chcemy mówić i przypominać o ofiarach zbrodni katyńskiej  - mówił Piotr Głowski.

 

Po uroczystości na placu Staszica prezydent Piły i członkowie Pilskiej Rodziny Katyńskiej przejechali na ulicę Kusocińskiego, gdzie posadzono 27 Dębów Pamięci. Każde drzewo jest poświęcone innej osobie - ofierze Zbrodni Katyńskiej - członkowi rodziny Pilskiej Rodziny Katyńskiej. Jak zapowiedział prezydent Piotr Głowski - wkrótce przy drzewkach pojawią się tabliczki. Nieopodal stanie też pamiątkowy głaz. - Sadzimy dziś prawdziwe drzewa, ale musimy pamiętać, że ważnym jest budowanie pomników pamięci o ofierze ich życia nie tylko w postaci materialnej, lecz także w umysłach i sercach całego społeczeństwa - mówił prezydent Piły.

 

 

- Te dzisiejsze obchody, to co zrobiło miasto i organizatorzy tego wydarzenia to jest majstersztyk. Wszyscy byliśmy wzruszeni. Cieszymy się z tych Dębów Pamięci. One zostaną tu na zawsze - mówiła Grażyna Sobieraj, której dziadek zginął w Katyniu.

 

Sylwetki upamiętnionych Dębami Pamięci w Pile dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Pile.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności