Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Galerie Miasto 19.04.2018 09:17

Łączy nas pamięć. Żonkile na skwerze Ireny Sendlerowej [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, na skwerze Ireny Sendlerowej w Pile pojawiły się żonkile, upamiętniające ofiary tego zrywu.

To inicjatywa działaczy grupy "Piła ponad podziałami". Na ławeczce Ireny Sendlerowej pojawiły się papierowe, żółte żonkile z datą powstania oraz kartki z cytatem Hirszta Glika i fragmentem "Nieznanych zapisków o getcie warszawskim" Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania w getcie. - Żonkile przy Skwerze Ireny Sendlerowej czekają na wszystkich, który chcą uczcić pamięć Żydów, którzy zginęli w powstaniu w Getcie Warszawskim - mówią organizatorzy happeningu.

 

 

Żółty żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci dzięki Markowi Edelmanowi, który każdego roku, w rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet tych kwiatów.

 

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Getto zostało zrównane z ziemią. W wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tysięcy Żydów, około 6 tysięcy z nich zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia, a 7 tysięcy Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa - około 36 tysięcy - została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

 

Irena Sendlerowa była polską działaczką społeczną i charytatywną, uhonorowaną medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego i Orderem Uśmiechu. W czasie II Wojny Światowej budowana przez nią sieć ludzi i organizacji uratowała około 2500 żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. Za swoją działalność została aresztowana przez gestapo.

 

Ławka z tabliczką upamiętniającą Irenę Sendlerową stanęła na skwerze nad Gwdą w Pile w 2017 roku. Niestety, niedawno wandale uszkodzili pamiątkową tabliczkę. Jak zapewnili nas przedstawiciele Urzędu Miasta w Pile - w najbliższych dniach na ławeczce pojawi się nowa tabliczka.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności